Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Björnstjerne Björnson - OBHAJCA SLOVÁKOV

Krátky opis
Björnstjerne Björnson - OBHAJCA SLOVÁKOV - Kompozícia priblíži vynikajúceho nórskeho prozaika, dramatika a básnika cez jeho tvorbu, za ktorú získal Nobelovu cenu v roku 1903, ale zároveň sa bude zaoberať jeho nevšedným zanietením v boji proti utláčaniu národov v Európe a za ich oslobodenie, špeciálne Slovákov. Programom chceme vzdať hold a úctu človeku, ktorý prispel k formovaniu Slovákov a pripravili sme ho k 100. výročiu vzniku Československa.
Fotogaléria
Názov podujatia
Björnstjerne Björnson - OBHAJCA SLOVÁKOV

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
24.01.2019

Popis projektu

V polovici 20. storočia napísal slovenský literárny vedec a kritik Alexander Matuška: "Ak sa začítame do severských románov, mieša sa do nášho obdivu trochu závisti, že ich autori vedia byť takí domáci a takí svetoví, že ich natoľko milujú doma a cenia vonku a že stvorili zo svojich malých krajín literárne veľmoci". Všimol si, že jeden z vrcholov klasického realizmu z prelomu storočí patrí práve nórskej literatúre a dielam Henrika Ibsena, Knuta Hamsuna či Trygve Gulbransena. U nás je však najčastejšie spomínaný iný veľký Nór - Bjornstjerne BJORNSON. A to z celkom iného dôvodu, ako je literatúra. Z etického dôvodu : Zastal sa nás. Posledných dvadsať rokov svojho života Bjornson systematicky venoval pozornosť obrane utláčaných európskych národov : Fínov a Poliakov, Rumunov, ale predovšetkým Slovákov. Tohto všestranného humanistu by mal poznať každý Slovák, pretože bol prepletený s našimi dejinami. Bol známy bojovník za ľudské práva, bil sa za oslobodenie Nórov spod nadvlády Švédska a intenzívne sa venoval obrane národov Európy, ktoré boli utláčané inými štátmi. O problematike Slovákov sa dopočul až vo veku 75 rokov od troch českých slovakofilov - dr.Lederera, učiteľa Karela Kálala a básnika Adolfa Heyduka, ktorí mu poslali dokument -list o neslýchanom postavení " na smrť odsúdeného národa na uhorskom ostrove slobody". Jeho všímavosť, ľudskosť a ochota bojovať za práva ľudí vyvolala nevšedný medzinárodný ohlas. Tento muž výrazne ovplyvnil formovanie slovenského národa a dopomohol k tomu, aby Slovensko už viac nebolo izolované od okolitého sveta. Bojoval za práva slovenských detí, aby mali možnosť naučiť sa svoj rodný jazyk. Za všetko hovorí jeho známy výrok: "Oddeliť detí od ich materinského jazyka je to isté, ako odtrhnúť ich od matkinho prsníka". Kompozícia o Bjornsonovi priblíži vynikajúceho nórskeho prozaika, dramatika a básnika cez jeho tvorbu, za ktorú získal Nobelovu cenu v roku 1903, ale zároveň sa bude zaoberať jeho nevšedným zanietením v boji proti utláčaniu národov v Európe a za ich oslobodenie, špeciálne Slovákov. Bjornson je autorom aj textu nórskej národnej hymny s názvom " Áno, milujme túto krajinu". Tento text hovorí najmä o slobode, mieri a o prírode a je len akousi bodkou za tým, čo tu po sebe zanechal

Názov prímateľa
RECORD, s.r.o.

Celkový rozpočet:
9 780,00 €

Výška podpory:
9 000,00 €