Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vzdelávanie v neprofesionálnom umení a astronómii v KOS

Krátky opis
Program Hvezdárne pri KOS v Nitre na rok 2019 - pozorovania oblohy v Nitre, Šali aj Zlatých Moravciach, prednášky pre verejnosť o histórii kozmonautiky, o výskume a slnečnej sústave, oslava Medzinárodného dňa hvezdární a letné vzdelávaco-tvorivé dielne pre rodiny s deťmi.
Fotogaléria
Názov podujatia
Vesmír všetkými zmyslami

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
11.01.2019 - 06.12.2019

Popis projektu

Pozývame záujemcov o astronómiu 11. januára 2019 na prvé tohtoročné večerné pozorovanie oblohy od 16.45 do 18.45 hod. Zároveň ponúkame o 18.30 prednášku Petra Poliaka Kráľovská hvezdáreň v Madride

Keďže v minulom roku prejavilo o astronómiu záujem viacero malých detí, prispôsobili sme sa a 15.1.2019 otvárame vzdelávacie cykly Úvod do astronómie pre začiatočníkov od 6 rokov (16:30 - 17:15), Úvod do astronómie pre mierne pokročilých od 6 rokov (17:30-18:15) a pokračujeme v stretávaní sa v Astro-klube pre pokročilých (17:30-19:00).

Z hviezdnych objektov si  pozrieme 11.1. hviezdu Capellu, zo súhvezdia Povozník a hviezdu Aldebaran zo súhvezdia Býka, s ktorou sa spája aj viacero zaujímavostí a jedna z nich je, že k tejto hviezde letí planetárna a dnes už aj medzihviezdna sonda Pioneer 10 rýchlosťou 12,24 km/s.  Ak sa chcete dozvedieť za koľko rokov tam doletí, príďte na večerné pozorovanie do našej hvezdárne. Ďalej si môžeme pozrieť aj otvorenú hviezdokopu Plejády, zo súhvezdia Býka, ktoré sú možno najstarším zobrazením nočnej oblohy, pretože sa v roku 1999 našiel bronzový disk, neďaleko mesta Nebra (nachádzajúce sa v Sasku-Anhaltsku, Nemecko), na ktorom sú pravdepodobne zobrazené aj Plejády a je z doby bronzovej - starý viac ako 3600 rokov a ku ktorým sa viaže aj mnoho bájí z rôznych starých civilizácii nielen Európy ale aj Ameriky. Viac informácii (a dúfame, že aj zaujímavostí) sa o všetkých týchto hviezdnych objektoch dozviete pri návšteve našej hvezdárne.

Ukážeme si aj, ktoré hviezdy tvoria asterizmus s názvom Jesenný štvoruholník, ktorý sa nazýva aj Pegasovým štvorcom a spolu s ďalšími tromi hviezdami zo súhvezdia Andromedy a jednou z Perzea tvoria na oblohe obrazec veľmi podobný zväčšenému Veľkému vozu. Samozrejme, že si ukážeme aj tento obrazec. Prípadne si pozrieme aj ďalšie asterizmy.

A pre záujemcov, ktorí to ešte u nás nestihli, stále máme k dispozícii aj možnosť otestovania si ostrosti svojho zraku na dvojhviezde Mizar - Alkor, ktorá je súčasťou Veľkého voza a ten u nás nikdy nezapadá. Túto dvojhviezdu si môžeme pozrieť aj ďalekohľadom. A pomocou Veľkého voza si aj ukážeme, ako veľmi ľahko je možné nájsť Polárku, ktorá je presne na severe.  

Názov prímateľa
Krajské osvetové stredisko v Nitre

Celkový rozpočet:
26 920,00 €

Výška podpory:
23 000,00 €