Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Činnosť Nového divadla - nezávislé divadlo pre deti, mladých ľudí a dospelých divákov

Krátky opis
Zámerom projektu je realizácia činnosti nezávislého divadelného subjektu - Nového divadla v Nitre. Cieľom je vybudovať pravidelný realizačný a tvorivý mechanizmus, ktorý by ponúkal nový, alternatívny, hudobno-výtvarný, no zrozumiteľný umelecký scénický jazyk a významné spoločenské a ľudské témy pre všetky vekové kategórie divákov.
Fotogaléria
Názov podujatia
Kúpalisko

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
11.12.2017

Popis projektu

Bára Kubátová

Kúpalisko

Satirická  „fatamorgána“ o kúpalisku, piatich ženách a jednom „osudovom“ mužovi Pôvodná súčasná (napísaná priamo pre členov Nového divadla) ,hra o snoch, túžbach a samote uprostred davu.

 

Réžia: Šimon Spišák

Dramaturgia: Veronika Gabčíková

Scéna: Karel Czech

Kostýmy: Adriana Černá

 

Hrajú: Andrea Ballayová, Ľubomíra Dušaničová, Lucia Korená, Agáta Spišáková, Katarína Petrusová a Martin Nahálka.

 

Hýbateľ:

Som Hýbateľ. Potrebujete ma a ja potrebujem vás. Keby som neexistoval, vaše životy by boli fádne a nudné. Keby som neexistoval, nikto z vás by nespoznal rozkoš a túžbu. Som Hýbateľ. Tvorím vaše sny. Ak si ma dobre pozriete, zistíte, že bezo mňa by naozaj neexistovalo nič. Som vaše šťastie. Som vaša láska. Som celý váš život, ktorý by bol bezo mňa na figu. Hýbateľ! Hýbateľ! Nehľadajte ma, som stále s vami.

 

Prvá premiéra Nového divadla v réžii Šimona Spišáka. Satirický, nepatetický, otvorený ,  krutý pohľad na odvekú tému mužsko-ženských vzťahov. Obraz toho, čo z nás všetkých robí „biologická chémia“ medzi mužom a ženou. Súčasné „čakanie na Godota“ . Detailný obraz nás všetkých pod lupou pravdy. Mladí , drzí tvorcovia  úprimne vysvetlia  kto sú, sme, ste , budú, budeme a budete  Vysvetľujú odveký   genderový  vzorec. Sociálnu konštrukciu, ktorej korene sú v skutočnosti, že kultúra a spoločnosť pôsobia na mužov a ženy rozdielne, čo vedie k sociálnym rozdielom v ich správaní, očakávaní či postojoch. Inými slovami ľudské pohlavie ako biologická danosť slúži ako základ na ktorom sa mužská a ženská kategória vytvárajú....Na Kúpalisku Nového divadla stratíte  všetky romantické ilúzie a pocítite temnú priťažlivosť živočíšnej vášne....A ešte čosi.  Pokúsime sa definovať  mieru lásky, oddanosti a prispôsobivosti, ktorá zo svojbytného jedinca urobí „handrovú bábiku“ v rukách iných či spoločnosti. 

Názov prímateľa
Umenie a spoločnosť

Celkový rozpočet:
26 000,00 €

Výška podpory:
10 000,00 €