Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vladislav Yurashko a Viktoria Shumskaya: NO YESTERDAY / NO TOMORROW

Krátky opis
Prierezová výstava tvorby umeleckej dvojice z Ukrajiny (Vlad Yurashko – objekt / inštalácia, Vika Shumskaya - maľba)
Fotogaléria
Názov podujatia
Vladislav Yurashko a Viktoria Shumskaya: NO YESTERDAY / NO TOMORROW

Miesto konania / kraj
Trnava / Trnava

Termín konania
13.12.2018 - 03.02.2019

Popis projektu

Autorská dvojica Vika Shumskaya a Vlad Yurashko vo svojom výstavnom projekte No Yesterday / No Tomorow skúmajú podobenstvá násilia v kolektívnom vedomí, ale aj tendenciu jeho uchovávania a muzeifikácie. Čerpajú pri tom z osobných skúseností siahajúcich až ku koncu sovietskeho impéria a následným zmenám. Pre Vlada Yurashka je toto obdobie poznačené pôsobením v armáde. Častým námetom jeho sochárskych objektov, i malieb je nelichotivá realita vojenského života, ktorého súčasťou je snaha o dominanciu sprevádzaná šikanou a ponižovaním. Ukazuje postupný rozklad ľudskosti v tomto prostredí, ktorý je aj metaforou zániku samotného totalitného impéria.

Niektoré z prác Viktorie Shumskoy sú zase priamou reakciou na prítomnosť: konflikt, ktorý vypukol v roku 2014 na Ukrajine, zasiahol autorku priamo, pretože v ňom zomrelo niekoľko členov jej rodiny.
Využitím rozličných médií, od plošného obrazu po objekty reprezentujúce staré smerové tabule, pretvárajú interiér na svojbytnú krajinu. Priestor synagógy sa tak svojim charakterom a vlastnou minulosťou stáva súčasťou diela, kde autori hľadajú cestu z kruhu násilia, útlaku a totalitných praktík. Nabádajú k dialógu medzi minulosťou a možnou budúcnosťou, pretože ak včera už bolo neskoro a zajtrajšok nemusí prísť, jediná možnosť je tak urobiť dnes.

Názov prímateľa
Galéria Jána Koniarka v Trnave

Celkový rozpočet:
3 450,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €