Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Metamorfózy maľby II.
Metamorfózy maľby II. - tlačová správa
Spolok výtvarníkov Slovenska a spolupráci zo SNM – Historickým múzeom predstavuje v termíne 28.11.2018 – 06.01.2019 v exkluzívnych a reprezentatívnych priestoroch Lapidária Bratislavského hradu výstavu 26 slovenských maliarov Metamorfózy maľby II.
Výstava v koncepcii Márie Horváthovej je venovaná pamiatke prof. Jozefa Jankoviča, ktorého náhly odchod pred rokom zasiahol celú slovenskú výtvarnú scénu.
Výstavu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a ďalší sponzori. Slávnostná vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 6. decembra 2018 o 17:00 hod. Výstava bude reinštalovaná vo februári 2019 v Galérii Alfa, v Kulturparku v Košiciach v spolupráci s K 13-Košické kultúrne centrá.
Maľba vďaka svojmu výsostnému miestu v dejinách umenia a zvučným menám bola celé stáročia uctievaná ako výnimočný fenomén, ako „umenie v umení“ a až dvadsiate storočie a potom začiatok nášho tisícročia priniesli jej opakované „konce a návraty. Najmä v minulom desaťročí sa veľa hovorilo o vážnom ohrození maľby, ako základnej výtvarnej disciplíny a o ústupe závesného obrazu do zabudnutia.
Dnes pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku Spolok výtvarníkov Slovenska prináša pokračovanie pôvodného výstavného projektu Metamorfózy maľby z roku 2008, ktorým chce poukázať na neobyčajnú a prekvapivú silu maľby, na jej výnimočnosť a autentickosť. Na skutočnosť, že farba ako jej základné médium má v sebe niečo tajomné a hlavne magické. Je schopná zmeniť mŕtvu matériu na obraz plný života a je jedno či výsledkom je realita, ilúzia, fantázia, geometria či abstrakcia.
Výstava Metamorfózy maľby II. je sondou do oblasti súčasnej, najmä klasickej maľby, odhaľuje mnohé neznáme spojitosti a naznačuje prirodzené prelínanie i dramatické kontrasty jednotlivých autorských konceptov, ako i presahy iných žánrov, sochárstva či grafiky a kresby do sféry maliarskych techník. Zároveň prezentuje bohatú škálu tvorby od realistickej, cez poeticko-imaginatívnu a pop art až po geometrické koncepcie, abstrakciu a niektoré polohy ťažiace z výrazových prostriedkov konceptuálnej tvorby, najmä z citácie, posunov, vrstvenia i digitálnej postprodukcie.
Výstava predstavuje tvorbu 26 umelcov, ktorí reprezentujú nielen tri základné generačné vrstvy autorov na konci druhého desaťročia, ale istým spôsobom i bohatú škálu štýlových, formálnych i tematických nuáns tohto umeleckého fenoménu.
Diela Jozefa Jankoviča, Jána Bergera, Ondreja Zimku, Ľudovíta Hološku, Bohumila Baču, Štefana Bobotu, Ivice Krošlákovej, ktoré patria už ku klasickým zjavom slovenskej maľby, sa stretávajú v konfrontácii s dielami strednej a aj najmladšej generácie.
Autori strednej generácie, ako Svetozár Ilavský, Peter Pollág, Ján Hlavatý, Štefan Polák, Juraj Oravec, Alexej Vojtášek, Vladimír Petrík, Martin Kellenberger, Daniel Bidelnica, Dušan Sekela, ale aj tí mladší: Marek Ormandík, Daša Bacmaňáková Dicová, Xénia Bergerová, Dan Meluzín, Milina Zimková, i najmladší Andrea Kopecká, Luka Brase či Peter Cvik, podobne ako ich generační vrstovníci posúvajú možnosti maľby od jej klasických polôh do nových dimenzií.
Spolok výtvarníkov Slovenska vydal k výstave Metamorfózy maľby rozsiahly katalóg, ktorý túto skutočnosť zviditeľňuje.
Spolok výtvarníkov Slovenska
Celkový rozpočet:
4 400,00 €
Výška podpory:
2 000,00 €