Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
A3UM - Aktuálne polohy slovenskej grafiky
Názov výstavy: A3UM / Aktuálne polohy slovenskej grafiky
Miesto: Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
Vernisáž: 6 december 2018 / štvrtok o 17.00 hod. /
Trvanie výstavy: 6. 12. 2018 - 6. 1. 2019
Kurátor: Branislav Zurko & Peter Valiska –Timečko
Vystavujúci autori:
Rudolf Sikora, Róbert Brun, Petra Kalmus, Igor Benca, Miroslav Nicz, Michal Murin, Róbert Makar, Martin Derner, Patrik Ševčík, Martin Moflár, Stanislav Piatrik, Eva Moflárová, Peter Králik, Kateřina Makar Václavková, Anabela Sládek, Filip Jurkovič, Martin Ševčovič, Peter Valiska-Timečko, Pavol Truben, Monika Vrancová a Peter Lukáč.
Výstavný projekt A3UM - Aktuálne polohy slovenskej grafiky je koncipovaný ako kolektívna výstava v oblasti súčasnej slovenskej grafiky prezentujúca akčné formy grafiky a živého (live) predstavenia - performance. Venuje sa akčným a procesuálnym prejavom súčasnej grafiky, alternatívnym a experimentálnym polohám s prvkami performance. Kolektívna výstava A3UM prináša rozsiahlu kolekciu grafických diel 21 autorov. Vedľa seba sa tak predstavia rôzne generácie, ale i grafické techniky a experimenty na hranici tohto tradičného média.
Duch výtvarného diela nepochybne spočíva práve v jedinečnosti, ktorú umelec svojím aktom tvorby, do diela vkladá. Na konci 20. storočia sa tak grafika ocitla v neľahkej pozícii rekontextualizácie svojich východísk a hľadania novej jedinečnosti tvorivých princípov. S už spomínaným rozvojom a dostupnosťou technológií, ktoré umožňujú rýchlu a dokonalú reprodukciu sa tradičné a treba povedať, že aj veľmi sofistikované a náročné reprodukčné grafické procesy a techniky ocitli v úzadí. O to väčším zdrojom inšpirácie a znovuobjavovania vzťahov sa tieto techniky stávajú v súčasnosti. K tomu aby znovu dosiahla svoje rešpektované pozície musí preukázať nie len obsahovú, ale i technologisckú invečnosť. Príprava tejto výstavy bola o to väčším dobrodružstvom. V komunikácii s autormi sa začali vynárať techniky grafickej tvorby, ktoré by sa bez váhania dali označiť za autorské t.j. vlastné a unikátne pre daného autora. Na výstave tak diváci uvidia široký diapazón technologických a obsahových prístupov v grafickej tvorbe, ktoré sa nie vždy dajú zaradiť do jednoznačných formálnych technologických kategórií. Od geometrických a astraktných polôh, často procesuálneho rozmeru k akčnej a perfarmatívnej tvorbe cez tradičnejšiu počítačovú grafiku až k limite na hranici grafického objektu. Ideový autor, Peter Valiska-Timečko približuje ambície výstavy: “Cieľom bolo oživiť grafické médium na Slovensku a zamerať sa na aktuálnu výtvarnu tvorbu v oblasti voľnej grafiky. V neposlednom rade nám išlo o to rozšíriť hranice striktného chápanénia grafického média, o nové ikonografické a realizačné postupy. Štandardne negrafické atribúty akčnej, interaktívnej a participatívnej tvorby, výrazne rozširujú hranice grafiky, no zároveň rešpektujú jej zákonitosti.” Spoločným menovateľom týchto rozdielnych prístupov je vždy hľadanie nového významu grafickej tvorby pre výtvarné umenie.
Výstava grafík a autorských tlačí ponúka pohľad na aktuálny stav média umeleckej grafiky 21. storočia ako slobodné a otvorené médium, schopné transformovať podnety z iných médií a prekračovať ich hranice. Autori a autorky využívajú menej tradičné postupy, viac sa orientujú na autorské tlače a alternatívne a experimentálne postupy. Prítomné sú aj intermediálne postupy a presahy do nových médií. Vo svojich dielach tematický reagujú na sociálne, politické a globálne problémy súčasnej doby a riešia aktuálne otázky vizuálneho umenia. Dominujúca časť výstavy sa venuje súčasným alternatívnym a akčným polohám v grafike v podobe staršej, strednej i najmladšej generácie súčasných autorov pôsobiacich v intenciách voľnej grafiky. Sprievodná, rovnako dôležitá časť výstavy zachytáva projekt pod názvom CHOREO_GRAFIKA 2016-2018, ktorej iniciátorom a autorom je Peter Valiska-Timečko. Projekt zaznamenáva akciu a stopy - kroky pohybových choreografií Simony Cuperovej spoluautorky a slovenskej choreografky. Akčná grafika je vyjadrená prostredníctvom tanečných krokov jednotlivých choreografií zachytených na plátne. Odzrkadľuje prienik medzi výtvarným a tanečným vizuálnym umením. Súčasťou vernisáže je performance priamo pred publikom.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
FB event: https://www.facebook.com/events/984381705104836/
style="margin-bottom: 0cm" align="JUSTIFY"> Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína, M. R. Štefánika 257/65, Trebišov
Otváracie hodiny: PO – PIA, 7.30 — 15.30, Nedeľa, 14.00 — 18.00
Peter Valiska-Timečko
Celkový rozpočet:
3 160,00 €
Výška podpory:
3 000,00 €