Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Medzinárodná prezentácia world music na veľtrhu WOMEX 2017

Krátky opis
Názov mobility: World Music Expo WOMEX (http://www.womex.com/about/womex); Začiatok a koniec: 1.7.2017.-31.12. 2017; Miesto mobility: Bratislava, Katovice -Poľsko; Typ aktivity: prezentácia slovenskej hudobnej scény na veľtrhu, networking, pracovné stretnutia.
Fotogaléria
Názov podujatia
Tlačová správa

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
01.03.2017 - 31.12.2017

Popis projektu

Slovenská výprava vyráža na hudobný veľtrh WOMEX už túto stredu.

 

Už po druhýkrát bude Slovensko zastúpené na medzinárodnom veľtrhu WOMEX (World Music Expo) v poľských Katoviciach. Toto najprestížnejšie podujatie scény world music bude hostiť vyše dvoch tisícok delegátov z viac ako 90 krajín sveta. Považuje sa preto za najpestrejšie zhromaždenie v hudobnom biznise, kde sa stretáva world music, jazz aj s elektronikou a ďalším žánrami. Po Pacora Triu, ktoré si na tomto putovnom podujatí zahralo v roku 2015 v Budapešti, sa už o pár dní medzinárodnému publiku predvedie skupina Banda.

Koncert jednej z najlepších a medzinárodne najuznávanejších slovenských world music kapiel je na programe vo štvrtok 26. októbra presne o polnoci v komornej sále sídla Národného symfonického orchestra Poľského rozhlasu (NSOPR) v Katoviciach v rámci scény nazvanej Kato Connections. Tá predstaví vybraných zástupcov poľskej, českej a slovenskej hudobnej scény.

Banda bude vystupovať ako tretia v poradí. Poľsko bude reprezentovať duo Maniucha i Ksawery a Českú republiku speváčka Marta Töpferová so skupinou Milokraj, ktorú tvoria aj dvaja hudobníci zo Slovenska- huslista Stanislav Palúch a kontrabasista Róbert Ragan zo spomínaného Pacora Tria. Po dvoch rokoch si tak svoju účasť na WOMEX-e zopakujú s úplne iným projektom.

Slovenská BANDA

 

Oficiálne však Slovensko tentokrát reprezentuje Banda. Podľa slov GeraldSeligmana, bývalého riaditeľa festivalu WOMEX, sa to kapele darí: "Banda je skupinou excelentných hudobníkov, ktorí prišli na to, ako pridať elementy súčasnej hudby do stáročia existujúcich tradícií bez toho, aby sa stratilo vzrušenie z nového a integrita starého." Aj takéto hodnotenie je zadosťučinením pre hudobníkov, ktorí sa od roku 2003 vybrali cestou vlastného chápania ľudovej hudby. Ako sami hovoria: "Od začiatku sme vedeli, že ju nechceme brať ako autonómnu oblasť, ale prinášať do nej aj inšpirácie z cudzích kultúr, napríklad z rómskej, balkánskej, keltskej, africkej či latinsko-americkej. Nekĺzať len po povrchu základných faktov, ale do ľudovej piesne preniknúť vďaka poznatkom o podobe nárečia, spôsobe vedenia viachlasu, cifrovaní či harmonizovaní."

Banda v minulosti svojimi albumami Jedna (2010) a HraBanda (2014) bodovala aj v celoeurópskom albumovom rebríčku World Music Charts Europe v TOP desiatke a ich piesne Zozuľa a Nádeja sa dlhodobo držali na prvej pozícii po niekoľko mesiacov aj v internetovej hitparáde Ethnocloud, v ktorej hlasujú poslucháči z celého sveta a na adresu Bandy nešetria chválami.

 

/ Video: https://www.youtube.com/watch?v=6qQkJT-92k4

class="MsoNormal" style="margin-bottom: 0.0001pt; line-height: 12pt; background-image: initial; background-position: initial; background-size: initial; background-repeat: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; vertical-align: baseline;"> 

Slovenský stánok


Tento rok bude na WOMEX-e opäť aj slovenský stánok v spoločnom priestore so zástupcami českej, poľskej a maďarskej world music. O jeho obsah sa postarajú zástupcovia občianskeho združenia 
Amity a platformy World Music from Slovakia (WOMUSK), ktorí vďaka Fondu na podporu umenia a ďalším partnerom budú môcť návštevníkom WOMEX-u poskytnúť informácie o slovenskej world music a prameňoch, z ktorých čerpá. V stánku bude záujemcom z celého sveta k dispozícii slovenský tím odborníkov, ponuka hudobných nosičov, informačných brožúr a promo materiálov platformy WOMUSK a jej partnerov, ktorými sú aj Bratislavský Samosprávny Kraj,SĽUK a Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru, Národné Osvetové Centrum a hudobné vydavateľstvá Pavian Records, Slnko Records, Real Music House, Pavlík Records a Hevhetia.

 

Sviatok hudby

Katovice sa ako jediné mesto v Centrálnej Európe právom pýši titulom UNESCO - Mesto hudby. V tomto bývalom baníckom meste, sa stále viac darí kultúre a predovšetkým hudbe. Každoročne sa tu koná množstvo akcií, koncertov a festivalov v špičkových priestoroch. Takým je aj nové sídlo NSOPR, ktoré sa vyznačuje výnimočnou akustikou. Práve na tomto mieste sa bude konať koncert slovenskej Bandy.

Už túto stredu sa otvoria brány veľtržného centra pre expo časť podujatia a večer aj koncertné priestory, aby sa slávnostným otváracím koncert zahájil najpestrejší sviatok hudby , World Music Expo – WOMEX 2017.


Medzinárodná prezentácia Slovenska na WOMEXe je podporená z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia. Partnermi sú Bratislavský Samosprávny Kraj, NOC, SĽUK, Slnko Records, Pavian Records, Hevhetia, Real Music House a ďalší.

Názov prímateľa
AMITY

Celkový rozpočet:
21 573,00 €

Výška podpory:
9 000,00 €