Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Detské územia (cyklus workshopov venovaný súčasnej vizuálnej kultúre)

Krátky opis
Detské územia - druhý z cyklu workshopov venovaný súčasnej vizuálnej kultúry sa zameria na prácu detí s rôznymi grafickými technikami pod vedením lektorky Zuzany Dobrovičovej.
Fotogaléria
Názov podujatia
Detské územia - Grafické techniky

Miesto konania / kraj
Banská Štiavnica / Banská Štiavnica

Termín konania
06.05.2018

Popis projektu

Projekt Detské územiasa zrodil v Galérii Schemnitz v roku 2016 ako snaha galérie priblížiť svet súčasného výtvarného umenia širšiemu spektru prijímateľov, hlavne rodinám s deťmi. Vzťah k umeniu sa buduje najlepšie od útleho detstva a práve kontaktom s galerijným prostredím sa stáva prirodzeným a spontánnym. Projekt Detských územíponúka zmysluplný program pre rodiny s deťmi na nedeľné dopoludnie a vytvára tak alternatívu k často plytkej digitálnej a mediálnej vizualite, ktorá atakuje deti na každom kroku. Deťom od troch do pätnástich rokov umožňuje rozvíjať manuálne zručnosti a budovať základný vzťah k estetičnu, umeleckým hodnotám a k sebe samým. Umožňuje tiež vedomostný, emocionálny i zručnostný ponor do umeleckého sveta predstaviteľov súčasnej maľby, grafiky a sochy na Slovensku cez priamy kontakt s umeleckými dielami vystavenými v galérii a skúsenými lektormi, ktorí workshop vedú.Tvorivý tím projektu sa skladá z osobností mnoho rokov pôsobiacich v oblasti výtvarnej tvorby a výchovy. Každý z lektorov je profesionálny výtvarný pedagóg 

(Mgr. Zuzana Gemerová-Dobrovičová, Mgr. Alexandra Hrivňáková, Mgr. Martin Kratochvil PhD.) a zároveň výtvarník/výtvarníčka. Rôznorodosťou a hĺbkou svojich pedagogických i výtvarných skúseností dokazujú schopnosť pokryť široké spektrum súčasných výtvarných techník a stratégií, no tiež vekových kategórií účastníkov. 

 

Prvé Detské územiasme zrealizovali v marci 2016 a pokračovali sme ďalšími dvomi workshopmi (apríl, máj 2016). Tematicky sme nadväzovali na vystavované diela a často sme s deťmi spracovávali fragmenty či umelecké postupy z práve vystavených diel (vznikla napríklad omaľovanka fragmentu požičaného priamo z obrazu Erika Šilleho, kde deti mohli sami voliť farby a vytvoriť tak vlastný Šilleho obraz, priestor a farbu sme využívali ako alúziu na Tomanove výrazovo jemné maľby, so staršími deťmi sme sa snažili zvládnuť techniku pyrografie, ktorú v svojich obrazoch využíva umelecká dvojica Demjanovič a Mitríková atď.) Témami v roku 2016 bola maľba, pyrografia, papierové maché a grafika a súčasťou každého workshopu bola krátka prezentácia lektora k danej téme pre deti a rodičov. Vybudovali  sme základňu, komunitu rodičov a ich detí, ktorí radi trávili nedeľu v priestoroch galérie, radi sa učili a hrali spolu s nami a s umením. Po dvojročnej prestávke a hľadaní prostriedkov na financovanie Detských území sme projektv roku 2018 obnovili a vďaka podpore Fondu na podporu umenia pokračujeme sériou workshopov plánovaných na apríl, máj a jún tohto roku.

Počas druhého workshopu nám lektorka Zuzana Dobrovičová predstaví techniku monotypie (na sklo sa navalčekuje farba a vatovými tyčinkami alebo kúskami papierikov sa vytiera preč, výsledkom je jeden výtlačok) a šablónovú tlač. Použijeme aj živé kvety a listy a načrieme i do maliarskych techník. 

Názov prímateľa
Združenie na podporu umenia - terra artis

Celkový rozpočet:
4 500,00 €

Výška podpory:
4 000,00 €