Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Sláva šľachetným V – V službách diplomacie; Slováci na významných postoch zahraničnej služby

Krátky opis
Cieľom podujatia je predstaviť jedenásť významných osobností slovenskej diplomacie zo zlomového obdobia národa. Hlavné projektové aktivity: 1. vedecko popularizačná konferencia v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Historickým ústavom SAV (záštita Minister ZVaEZ SR Miroslav Lajčák) 2. vydanie kolektívnej monografie s príspevkami vedeckých pracovníkov HU SAV 3. slávnostný koncert k 100. výročiu vzniku Československej republiky v Slovenskom rozhlase.
Fotogaléria
Názov podujatia
Sláva šľachetným V – V službách diplomacie, konferencia, Sláva šľachetným - koncert k 100. výročiu ČSR

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
12.10.2018

Popis projektu

Cieľom projektu je neustále pripomínať, že história slovenského zahraničnopolitického uvažovania a Slovákov v diplomacii je oveľa staršia, ako posledných 25 rokov, ktoré si pripomíname od vzniku SR, a že sme mali viacero postáv, na ktorých súčasná slovenská diplomacia stojí a buduje. Ľudí ako Štefan Osuský a Ján Papánek, ktorí sa významným spôsobom podieľali na vzniku Spoločnosti národov, neskôr OSN, diplomati, ktorí už vo svojej dobe hlásali, že pre Slovensko je najlepšie mať funkčný systém medzinárodných zmlúv a garancií, globálne a regionálne organizácie, v rámci ktorých bude mať Slovensko, resp. predtým Československo šancu rásť a uspieť v rámci férových pravidiel. Keďže republika vznikla do veľkej miery ako výsledok intenzívnych diplomatických aktivít čs. zahraničného odboja, v ktorom zohral nezastupiteľnú úlohu M. R. Štefánik, a svoju existenciu odvodzovala od uznania vtedajšími dohodovými mocnosťami, hrala diplomacia zásadnú rolu aj pri upevňovaní postavenia Československa na medzinárodnej scéne v nasledujúcich desaťročiach. Mnohí slovenskí diplomati mali nielen svoje poslanie v zahraničnej službe či straníckej politike, ale boli činní aj na poli kultúry, literatúry, či umenia. Ich životné osudy preto zachytávajú nielen premeny zahraničnopolitickej situácie, ale aj celkový spoločenský život na Slovensku a v Európe. Milan Rastislav Štefánik, Bohdan Pavlů, Milan Hodža, Vladimír Clementis, Ladislav Száthmáry, Štefan Osuský, Ján Papánek, Juraj Slávik, Vladimír Svetozár Hurban, Vladimír Martin Palic, Ivan Krno sú osobnosti diplomatického zboru, ktorí sa významnou mierou podieľali na vybudovaní vlastného štátneho aparátu nového štátu, ako aj na jeho činnosti v ďalších desaťročiach. Lektormi konferencie budú vedeckí pracovníci Historického ústavu SAV: Slavomír Michálek (Štefan Osuský, Ján Papánek, Juraj Slávik, Vladimír Svetozár Hurban, Vladimír Martin Palic, Ivan Krno) Michal Kšiňan (Milan Rastislav Štefánik) Bohumila Ferenčuhová (Bohdan Pavlů) Matej Hanula (Milan Hodža ) Dušan Segeš (Ladislav Száthmáry) Vlasta Jaksicsová (Vladimír Clementis) Podujatie organizujú v piatok 18. októbra v Kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Spolok Martina Rázusa, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Historický ústav SAV pod záštitou ministra ZVaEZ SR Miroslava Lajčáka. Súčasťou podujatia bude Slávnostný koncert k 100. výročiu vzniku Československej republiky vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu na ktorom vystúpia Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu s dirigentom Adriánom Kokošom, Kühnův dětský sbor a ďalší umelci.

Názov prímateľa
Občianske združenie Spolok Martina Rázusa

Celkový rozpočet:
12 650,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €