Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Slovensko číta českým deťom

Krátky opis
V programe Slovensko číta deťom vystúpili spisovatelia Petra Nagyová Džerengová, Ján Uličiansky, Roman Brat, herec Richard Trsťan a bábkoherec Martin Kollár. Hosťom podujatia bola aj známa česká herečka Ivana Chýlková.Básnik Daniel Hevier predstavil svoj fantastický projekt Chymeros, a v rámci literárneho podvečera s názvom Ako som písal knihy mal svoj autorský večer.
Fotogaléria
Názov podujatia
Slovensko číta českým deťom na Festivale českej a slovenskej tvorby pre deti

Miesto konania
Česká republika

Termín konania
01.10.2018 - 03.10.2018

Popis projektu

Tlačová správa Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti - Praha

Prezentácia literatúry, výtvarného umenia a bábkarstva  v Prahe v rámci Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti je aj  reakciou na tohtoročné oslavy 100. výročia založenia Československej republiky. Poukazuje na príbuznosť a spoločné korene Čechov i Slovákov či už ide o históriu, kultúru alebo ľudovú slovesnosť.  Partnermi projektu sú za Slovensko: Mestská knižnica mesta Piešťany, o.z. Celé Slovensko číta deťom, LIC, časopis Slniečko, ASIL, UNIMA s podporou Fondu na podporu umenia.  Za Českú republiku  je to spolok BONA FIDE v spolupráci s SI Praha s podporou Magistrátu hl. m. Prahy. 

Festival českej a slovenskej  tvorby  je určený predovšetkým deťom všetkých vekových kategórií, ich rodičom, starým rodičom, pedagógom, návštevníkom kultúrnych inštitúcií v ktorých bude projekt prebiehať, turistom i slovenskej komunite žijúcej v Prahe. Podujatia projektu sú zamerané nielen na spoluprácu so škôlkami, školami, knižnicami ale rovnako poskytujú priestor aj pre spoločné aktivity rodičov s deťmi. Náplňou festivalu je prezentácia českej a slovenskej literatúry a jej tvorcov prostredníctvom pestrých multikultúrnych aktivít ako napríklad prezentácia klasickej i súčasnej  literárnej tvorby a jej tvorcov (spisovateľov, ilustrátorov, vydavateľov), prezentácia pôvodných detských kníh pre deti i vzájomných prekladov  do českého  a slovenského jazyka, divadelné dramatizácie a scénické čítania na motívy prezentovaných knižiek, čítania, literárno-výtvarné workshopy. V programe Slovensko číta deťom vystúpia spisovatelia Petra Nagyová Džerengová, Ján Uličiansky, Roman Brat, herec Richard Trsťan a bábkoherec Martin Kollár. Hosťom podujatia je známa česká herečka Ivana Chýlková.Básnik, textár, výtvarník, scenárista, prozaik a dramaturg Daniel Hevier predstaví svoj fantastický projekt Chymeros, a v rámci literárneho podvečera s názvom Ako som písal knihy mal svoj autorský večer v SI v Prahe.Mladšie i staršie deti sa určite zabavia i poučia na stretnutí so slovenským spisovateľom Romanom Bratom a jeho tvorbou. 

Návštevníkov festivalu čaká niekoľko veľmi zaujímavých výstav toho najlepšieho, čo na slovenskej ilustrátorskej scéne vzniklo: Tajomný svet ilustrácií, ktorý predstaví tvorbu už spomínaných ilustrátorov Martiny Matlovičovej, Kataríny Ilkovičovej a Matúša Maťátka, výstavu ilustrácií Daniely Olejníkovej z knihy Hávedník s názvom Obrázky Hávedné, Bystrík Vančo predstaví svoju tvorbu v rámci výstavy Z rozprávky do pohádky a svoj fantastický svet predstaví i Vladimír Král vo výstave Tisíc farieb rozprávky. Nebudú chýbať ani workshopy Kúzlo rozprávkovej ilustrácie či Alžbetka a jej cesta časom. Český spisovateľ Peter Šrámek a ilustrátor Vladimír Král odprezentujú spoločný projekt Jako by tu tisíc dětí bylo. 

Osobitným počinom Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti bude aj výstava Tajomný svet bábok so sprievodným programom Tajomný svet bábkového divadla, ktoré okrem 100 výročia vzniku Československa reagujú aj na zápis českého a slovenského bábkarstva do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Vystavujúci umelci Miro Duša, Jaroslav Milfajt a Karel Vostárek sú spolužiaci, absolventi jedného ročníka legendárnej Katedry bábkarstva na pražskej DAMU. Súčasťou výstavy sú aj bábkové predstavenia českých a slovenských divadielok Karrosa, Teatroneline, KBT, Pimprlo, TUŠ,  Žihadlo či legendárneho  divadla TYJÁTR. 

Všetky spomínané podujatia budú prebiehať predovšetkým v Městské knihovně v Praze a jej pobočkách, Slovenskom inštitúte v Prahe, Památníku národního písemnictví v Praze, Muzeu hlavního města Prahy, v Galerii hl. m. Prahy,  v Domě u Kamenného zvonu, Domě národnostních menšin  a na základných a materských školách na území Prahy. 

Festival českej a slovenskej tvorby pre deti potrvá do 20. 12. 2018.
 

Názov prímateľa
CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM

Celkový rozpočet:
3 500,00 €

Výška podpory:
2 500,00 €