Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Between 2 Worlds s Filharmóniou Brno

Krátky opis
Matúš Jakabčic Quintet & Filharmonie Brno , dirigent Pavel Šnajdr 10.10.2018 Besední Dům Brno 19h30 PROGRAM M. JAKABČIC: Between 2 Worlds prestávka M. JAKABČIC: 269 Sumner st. J. KOSMA / arr. M. JAKABČIC: Autumn Leaves J. S. BACH / arr. M. JAKABČIC: Braniborský koncert č. 3 G dur BWV 1048 1. věta (Allegro) V. DUKE / arr. M. JAKABČIC: Autumn in New York M. JAKABČIC: Room # 55
Fotogaléria
Názov podujatia
Matúš Jakabčic Quintet & Filharmonie Brno - Between 2 Worlds

Miesto konania
Česká republika

Termín konania
10.10.2018

Popis projektu

Matúš Jakabčic Quintet & Filharmonie Brno

10.10.2018 Besední Dům Brno 19h30


obsadenie

Matúš Jakabčic Quintet

Rostislav Fraš sopranovy a tenorový saxofon

Matúš Jakabčic gitara

Stanislav Mácha klavir

Štefan Bartuš kontrabas

Dušan Novakov bicie

&

Filharmonie Brno

dirigent Pavel Šnajdr


PROGRAM

MATÚŠ JAKABČIC: Between 2 Worlds


prestávka


MATÚŠ JAKABČIC: 269 Sumner st.

JOSEPH KOSMA / arr. MATÚŠ JAKABČIC: Autumn Leaves

JOHANN SEBASTIAN BACH / arr. MATÚŠ JAKABČIC: Braniborský koncert č. 3 G dur BWV 1048 1. věta (Allegro)

VERNON DUKE / arr. MATÚŠ JAKABČIC: Autumn in New York

MATÚŠ JAKABČIC: Room # 55Skladateľ a gitarista Matúš Jakabčic so svojim projektom Between 2 worlds otvorí piatu sezónu Jazz&World Music v Besednom dome v Brne. Na pódiu bude účinkovať jeho kapela spolu s brnenskou Filharmóniou pod taktovkou Pavla Šnajdra.

V prvej polovici koncertu odznie skladba Between 2 worlds, ktorá vznikla na objednávku Štátnej Filharmónie Košice a bola premierovaná v roku 2009. Je syntézou jazzu a vážnej hudby. Druhú časť večera tvoria dve Jakabčicove skladby (269 Summer str., Room # 55), dva jazzové štandardy (Autumn in New York, Autumn Leaves) a Bachov Branderburský koncert G dur, BWV 1048, 1.časť Allegro. Diela zaznejú v Jakabčicových aranžmánoch pre jazzový kvintet a orchester.


Autor projektu ku skladbe Between 2 worlds poznamenal:


Spojiť dva svety, svet jazzu a klasickej hudby, do jedného

organického celku je veľká výzva. Snáď u každého skladateľa, ktorý sa k takému kroku v minulosti odhodlal preváži jeden zo svetov, podľa toho odkiaľ prichádza. V mojom prípade, pretože mojou hlavnou oblasťou záujmu je jazz, je skladba ukotvená v jazze. Preto sú hlavými sólistami jazzmani, ktorí svojimi improvizačnými schopnosťami dodajú skladbe ďalší, pre jazz tak potrebný rozmer. Na druhej strane by bola veľká škoda využiť symfonický orchester iba ako doprovodné teleso. Preto bolo mojou snahou dať priestor i orchestru samotnému.“V tomto projekte poslucháči budú môcť počuť dva rôzne prístupy k hudbe a sledovať ich vzájomnú syntézu. Na jednom pódiu sa stretnú muzikanti rôzneho štýlového zamerania a vytvoria spolu hudbu, ktorá isto osloví poslucháčov bez ohľadu na to aký druh hudby preferujú. 


Abonentní řada Jazz&World Music se z nabídky koncertů pod křídly Filharmonie Brno v jednom ohledu vymyká: notový zápis, podle něhož se často na pódiu hraje, je jen výchozím bodem toho, co slyšíme, …barvy a nálada večera bývají bezprostředně ovlivněny

momentálním rozpoložením interpretů. Besední dům a jeho filharmonické publikum se tak stávají elegantní inspiraci jazzmanů z různých koutů světa a tito muzikanti, kteří nám Středoevropanům předvádějí své autentické umění, přinášejí do zlatem zářícího sálu na oplátku něco ryzí hudební syrovosti, jakou v žádných notách nenajdeme.“

Vilém Spilka, dramaturg cyklu Jazz & World Music


Názov prímateľa
JFJ, spol. s r.o.

Celkový rozpočet:
20 700,00 €

Výška podpory:
3 500,00 €