Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Drama Queer 2018

Krátky opis
Ročník divadelného festivalu Drama Queer sa v roku 2018 zameria na mužskú identitu mimo jej bežnej stereotypizácie. Slovenské komorné divadlo z Martina prinesie do Bratislavy necenzúrovanú verziu príbehu Doriana Graya prahnúceho po večnej mladosti. Dlhoročnou ambíciou dramaturgie festivalu je okrem iného vstúpiť do širšieho medzinárodného kontextu, čo sa v tomto roku podarilo prostredníctvom hosťujúceho tanečného česko-nemeckého projektu Entropy od Jiřího Bartovanca a ďalšie predstavenia.
Fotogaléria
Názov podujatia
Drama QUEER 2018 divadelný festival

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
20.10.2018 - 27.10.2018

Popis projektu

Poďme robiť scény do Národného! Šiesty ročník Drama Queer otvára v SND

Mužné nemusí znamenať len ohrozujúce alebo obraňujúce. Mužné je aj citlivé či starostlivé. Občas sa bojí a inokedy hľadí na svet s hlbokou empatiou a sentimentom. Šiesty ročník divadelného festivalu Drama Queer sa v roku 2018 zameria na mužskú identitu mimo jej bežnej stereotypizácie. 

Návštevníčky a návštevníkov festivalu bude od 20. do 27. októbra sprevádzať dramaturgia zameraná na mužskú dušu, zmýšľanie, ale i telo. Pestrá programová skladba ponúka historicky prvýkrát otvorenie v priestoroch Slovenského národného divadla. Performer Mušnula zamáva nadchádzajúcemu ročníku so sebevlastnou trblietavou pompou a ružovým pudingom. So svojim aktivistickým ansámblom však nastolí aj vážnejšie témy ako boj proti homofóbii a predsudkom. 

Po prehliadke toho, ako prijať svoju inakosť príde v rovnakých priestoroch čas na Slovenské komorné divadlo z Martina. Do Bratislavy prinesie necenzúrovanú verziu príbehu Doriana Graya prahnúceho po večnej mladosti. Dramatizácia režiséra Mariána Amslera sa nevyhýba ani skrytým homosexuálnym motívom, ktoré v dobe najväčšej slávy románu z pera Oscara Wilde-a označili za priam vulgárny.

Iní nie sme len na Slovensku 

Pochopenie mužskej identity a jej jedinečnosti je hlavnou nitkou, ktorá spája festival aj mimo hraníc Slovenska. Dlhoročnou ambíciou dramaturgie festivalu je okrem iného vstúpiť do širšieho medzinárodného kontextu, čo sa v tomto roku podarilo prostredníctvom hosťujúceho tanečného česko-nemeckého projektu Entropy od Jiřího Bartovanca. 

Nemenej pútavými sú sprievodné akcie. Jedným z najvýnimočnejších počinov budú pohybové workshopy talentovaného slovenského choreografa Martina Talagu, ktoré vyústia do divácky populárneho predstavenia SOMA. Milovníci tanečného umenia sa môžu tešiť aj na známu postavu slovenského tanca Dominiku Malenovskú a jej Noir Dance Company či debatu spoluorganizovanú mesačníkom Kapitál s názvom Kapitalks. Pozvanie diskutovať na tému Slovenská a česká "queer" história a archív prijala slovenská historička Jana Jablonická-Zezulová a jej český náprotivok Jan Seidl.

Tento ročník festialu sa odohráva pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, za ktorú úprimne v menej celej komunity LGBTI ľudí ďakujem. V dnešnej dobe je väčšia akceptácia a každá podpora práve našej komunity viac ako na mieste.

Drama Queer je divadelný festival, ktorý si kladie za cieľ zviditeľňovať a rozprávať príbehy LGBTI/Q ľudí v spoločnosti. Prehliadkou divadelných inscenácií s LGBTI/Q tematikou chce zmierniť dosah homofóbie v súšasnej spoločnosti. Vytvára priestor pre nové formy divadla a ľudí, ktorí boli doposiaľ neviditeľní pre svoju identitu. Cieľovou skupinou festivalu je verejnosť, LGBTI/Q komunita, študenti a študentky, mládež a všetci, ktorí majú záujem oslavovať jedinečnosť života.
Celý program tu:  https://www.facebook.com/festivaldramaqueer/" rel="noreferrer" target="_blank" data-saferedirecturl="https://www.facebook.com/festivaldramaqueer/" style="color: rgb(54, 88, 153); background-color: rgb(255, 255, 255); font-family: system-ui, -apple-system, BlinkMacSystemFont, ".SFNSText-Regular", sans-serif; font-size: 14px;">https://www.facebook.com/festivaldramaqueer/

Názov prímateľa
NOMANTINELS

Celkový rozpočet:
18 950,00 €

Výška podpory:
17 000,00 €