Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

ŠKÔLKA v Dúbravici // Laboratórium Kultúrnej dediny

Krátky opis
KulTúra Komentovaná túra po kostolíkoch Severného Podpoľania s odborným výkladom
Fotogaléria
Názov podujatia
KulTúra

Miesto konania / kraj
Dúbravica / Banská Bystrica

Termín konania
29.09.2018

Popis projektu

V sobotu 29. septembra 2018 pozývame na komentovanú túru KulTúra s odborným výkladom za históriou a kultúrou mikroregiónu Severné Podpoľanie. 

 

Počas nenáročnej túry prejdeme postupne tri dediny - Čerín, Dúbravica a Poniky a zastavíme sa v ich gotických kostolíkoch z obdobia neskorého hornouhorského stredoveku, ktoré sú bohato vymaľované freskami vysokej umeleckej úrovne. Prechádzkou Vás budú sprevádzať Mgr. Dušan Buran, PhD., vedúci kurátor Zbierok starého umenia Slovenskej národnej galérie, a súčasný vizuálny umelec Mgr. art. Matej Fabian, ArtD.


Dušan Buran Vás oboznámi s pôvodom vzniku kostolíkov a najmä ich umeleckej výzdoby. Vysvetlí nám ich hodnotu, ikonografiu, roky vzniku, priblíži ich účel, kto ich objednával, financoval a kto boli majstri, ktorí ich vytvárali. A najmä ako je možné, že tieto kvalitné diela európskej úrovne vznikli na vidieku. 

Komentovaná prechádzka sa začne v Čeríne, kde sa stretneme pred farou kostola sv. Martina z roku 1315 a pozrieme si jeho čerstvo zreštaurované fresky. Potom budeme asi hodinu putovať a zároveň prezerať krajinné, kultúrne či technické zaujímavosti. V Dúbravici navštívime miestny neskorogotický kostolík sv. Žofie. Miestne fresky sú žiaľ prekryté bielym náterom, budeme sa však rozprávať o nich, ako aj o ich možnom reštaurovaní a odkrytí. Nasledovať bude komentár autora veľkorozmernej maľbe Crash, ktorá je nainštalovaná hneď vedľa kostola na budove miestnych potravín Jednota. Súčasný maliar Matej Fabian dielo vytvoril v júni 2018 na rezidencii v dúbravickej bývalej Škôlke, sídle Periférnych centier. Krátkou návštevou ich sídla si pôjdeme oddýchnuť a uvidíme tak miesto, v ktorom sa Periférne centrá dlhodobo venujú rozvoju umenia a kultúry na vidieku. 

 

Potom sa zas pustíme do putovania do ďalšej dediny, na Poniky. V tejto časti túry nás čakajú majestátne výhľady na okolité horské stredné Slovensko. Na našom poslednom zastavení, v ponickom kostole sv. Františka z roku 1314 si ukážeme jeho ohurujúcu výmaľbu. 


Harmonogram:
9.00:
 Čerín, pred farou - prehliadka s výkladom cca 1 hod.
cca 11:00: Dúbravica, prehliadka s výkladom cca 1 hod. (občerstvenie v Škôlke, sídle Periférnych centier)
cca 14:00: Poniky, prehliadka s výkladom cca 1 hod.

Odborný komentár:
Mgr. Dušan Buran, PhD. / vedúci kurátor Zbierok starého umenia Slovenskej národnej galérie
Mgr. art. Matej Fabian, ArtD. / súčasný vizuálny umelec, maliar


Usporiadateľ: Periférne centrá, o. z.

Odborný komentár: Mgr. Dušan Buran, PhD.; Mgr. art. Matej Fabian, ArtD.

Miesto: Čerín, Dúbravica, Poniky

Termín: sobota 29. septembra 2018, 9.00 - 15.00 hod.

 

 

Vstupné dobrovoľné.


Z verejných zdrojov podporil 
https://www.facebook.com/Fond-na-podporu-umenia-1486436734982250/" target="_blank" data-saferedirecturl="https://www.facebook.com/Fond-na-podporu-umenia-1486436734982250/" style="color: rgb(17, 85, 204);">Fond na podporu umenia.  

Názov prímateľa
PERIFÉRNE CENTRÁ

Celkový rozpočet:
39 350,00 €

Výška podpory:
37 000,00 €