Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Bod, línia, škvrna, plocha...perspektíva?

Krátky opis
Maľby vznikli na rezidencii vo Vrbovciach , oslovila ma organizácia Kopanice bez hranice. Prezentované boli v Galérii Čin Čin na Podjavorinskej ulici v Bratislave. Výstava sa zameriava na moju aktuálnu tvorbu, ktorá so včlenila do pod témy plenér. Fascinovala ma neustála atmosferická zmena krajiny,ako výtvarníčka som bola nútená pracovať citlivo so svetlom a rýchlo s farbou. Krajinomaľba všetky základné vyjadrovacie prostriedky ako bod, línia, škvrna, plocha, perspektíva obsahuje.
Fotogaléria
Názov podujatia
Umelecká výstava - Bod, línia, škvrna, plocha,..perspektíva?

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
21.08.2018 - 07.09.2018

Popis projektu

V rámci toho projektu vzniklo 30 ks 120 x 170cm maliarskych výstupov, formát A1 30 ks kresebných výstupov, formát A4 40 ks skíc. Všetky sa nachádzajú na priloženom CD, ktorú som poslala poštou. 

Názov výstavy "Bod, línia, škvrna, plocha...perspektíva?

Výstava sa konala v Galérii Čin Čin v Bratislave od 21.08.2018 - 07.09.2018.

Výstavu navštívilo 200 záujemcov,  2 krát sa konala komentovaná prehliadka. 

Kurátorka výstavy je Mgr. Alexandra Hollá, ktorá napísala odborný text k výstave.

Všetky potrebné informácie o téme a obsahu diel Eriky Miklóšovej, ktoré vznikli v prírode na Kopaniciach sú rozobraté v nasledujúcich odstavcoch. 

Projekt je zameraný na prezentáciu malieb autorky Eriky Miklóšovej. Autorka bude prezentovať obrazy rôznych formátov v Galérií Čin Čin v Bratislave, ktoré vytvorila na umeleckej rezidencii v oblasti Kopaníc na Slovensku.  Názov projektu je „Bod, línia, škvrna, plocha...perspektíva? Autorka z názvu apeluje na vyučovací proces umeleckých stredných škôl, konkrétne na vyučovací proces Rudolfa Filu, ktorý spolu - spracoval knižku Výtvarná príprava,ktorá obsahuje všetky základné pojmy, ktorými sa stretáva mladý začínajúci študent.

V knihe sa venuje univerzálnemu jazyku, kde prakticky, jednoducho, nevtieravo a prirodzene sprostredkúva umenie. Tento univerzálny jazyk Miklóšová využije a sprostredkuje na svojich maľbách, na ktorých „bežný“ divák dokáže rozpoznať tieto základné vyjadrovacie prostriedky, ktorými bod, línia, škvrna, plocha sú.

Miklóšovej cieľom je jednoduchá práca (výuka), ktorá sa prepojí s jej tvorbou. Fila nenápadnými cvičeniami vštepoval do žiakov jednoduché pojmy, ktoré sa postupom času na základe výtvarnej práce variovali, prehlbovali a touto prácou nadobúdali kvalitu maliarskeho obrazu. On sám vychádzal z tohto programu.

Niektorí ďalší pedagógovia, ktorý autorku priamo alebo nepriamo ovplyvnili v spôsobe výučby je tanečnica Pina Bausch, scénograf A. Votava, výtvarníci V. Kokolia, D.Fischer. J. Svobodová.

 

 Krátka charakteristika základných vyjadrovacích prostriedkov.

 

Bodom umiestneným v ploche alebo v priestore môžeme fixovať výtvarné predstavy. Čím je bod

viac izolovanejší, tým viac púta našu pozornosť….

Škvrna je základný vyjadrovací a výrazový prostriedok, ktorý sa vyznačuje nedefinovateľným tvarom… Línia vzniká pohybom bodu. Má v podstate abstraktnú povahu, pretože v skutočnosti v prírode vlastne čiara neexistuje...

Plocha vzniká pohybom línie. Výtvarný účinok plochy závisí od jej obrysu alebo od veľkosti plochy...

 

Autorka si pojem a vysvetlenie perspektívy necháva nakoniec, pretože pochopenie samotnej perspektívy a jej prevedenie si vyžaduje skúsených výtvarníkov, keďže je technicky náročnejšia.

V minulosti sa perspektíva konštruovala a rysovala ručne. Čo si vyžadovalo , napríklad u architekta veľa hodín technickej práce a trpezlivosti. Dnes sa pomocou počítača a 3D programu rýchlo preklikáte k základným geometrickým tvarom (bez pravítka, uhlomeru a vyťahovátka).

Napriek tomu, že tento proces výuky nie je nový, každý pedagóg k nej pristupuje svojsky (inak), nanovo. Závisí to od učiteľa (výtvarníka) aké témy vymyslí pre žiakov, čo ho v okolí ovplyvní (vnem, popud) a akým spôsobom ho pretaví do materiálu.

 

Miklóšovú ovplyvnila malebná krajina kopaníc, kde strávila dva týždne na umeleckej rezidencii a pracovala priamo v krajine počas priaznivého či nepriaznivého počasia. V námete krajinomaľby možno nachádzať všetky hore spomenuté vyjadrovacie prostriedky.

 


Názov prímateľa
Erika Miklóšová

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
2 736,00 €