Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Prvý človek bol umelec_3_minulosť/súčasnosť

Krátky opis
Tragikomédia o kurátorovi múzea súčasného umenia v záhrade Vily Dominika Skuteckého.
Fotogaléria
Názov podujatia
Film v záhrade 1: Štvorec

Miesto konania / kraj
Banská Bystrica / Banská Bystrica

Termín konania
16.08.2018

Popis projektu

Pozývame do záhrady Vily Dominika Skuteckého na prvé tohtoročné filmové premietanie!


Tri augustové štvrtky vždy o 20.15 Vás v záhrade Vás v rámci programu festivalu Prvý človek bol umelec 3 čakajú premietania filmových príbehov zo sveta umenia, prvým bude tragikomédia o kurátorovi múzea súčasného umenia Štvorec. 


ŠTVOREC (The Square)

(dráma / tragikomédia, Švédsko, Nemecko, Francúzsko, Dánsko, 2017, 

142 min., réžia Ruben Östlund)

Cristian je kurátor švédskeho prestížneho múzea súčasného umenia, ktoré práve pripravuje odvážnu konceptuálnu výstavu. Jej ústrednou myšlienkou je štvorec s rozmermi 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorec, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie. Spolu s PR agentúrou hľadá múzeum ideálnu stratégiu, ako v roztržitom a udalosťami zavalenom mediálnom priestore celú akciu zviditeľniť. Lenže potom Cristian pri bizarnej vreckovej krádeži príde o peňaženku a mobil a jeden z jeho podriadených vymyslí geniálny spôsob, ako ich získať naspäť. Cristian sa ako obvykle nedokáže sústrediť na nič iného ako sám na seba. A podobne ako celá švédska spoločnosť sa aj konceptuálna výstava začína utápať v bizarnom zmätku, ktorý definuje napätie medzi liberálnymi hodnotami, egoizmom a sebectvom. 

Vitajte vo štvorci s menom súčasná Europa.


Uvádzame v pôvodnom znení s titulkami.


Záhradné filmové premietania budú pokračovať drámou Gauguin o francúzskom maliarovi (23. 8. o 20.15) a výberom najlepších animovaných filmov pre dospelého diváka z 11. ročníka festivalu Fest Anca (30. 8. o 20.15).


Premietanie je súčasťou programu festivalu SSG Prvý človek bol umelec 3, ktorý od augusta do decembra 2018 ponúkne filmové premietania, divadlo, koncert, piknik v unikátnej mestskej záhrade maliara Dominika Skuteckého, ako aj výstavy vizuálneho umenia, autorské čítania, tematizované prednášky a rozmanité tvorivé dielne. A to v troch historických budovách Stredoslovenskej galérie v centre Banskej Bystrice.


////////

Názov festivalu: Prvý človek bol umelec 3

Názov podujatia festivalu: Filmové premietanie v záhrade 1: Štvorec (The Square)

Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria

Miesto konania: záhrada Vily Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica

Termín: /štvrtok/ 16. august 2018 o 20.15 hod.


Vstup voľný.


Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Stredoslovenská galéria

Celkový rozpočet:
3 710,00 €

Výška podpory:
3 500,00 €