Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Ensemble Ricercata - 8. ročník

Krátky opis
Prvý z koncertnej série s názvom Songs My Mother Taught Me sa uskutoční 15. 9. 2018 o 18.00 hod. v Koncertnej sieni Dvorana (Zochova 1, Bratislava), kde budú účinkovať Helga Varga Bach (soprán), Ronald Šebesta (klarinet), Milan Paľa (viola) a Ivan Šiller (umelecký vedúci, klavír). Program koncertu je zostavený z tvorby Charlesa Ivesa a Igora Stravinského.
Fotogaléria
Názov podujatia
Songs My Mother Taught Me

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
15.09.2018

Popis projektu

Súbor Ensemble Ricercata sa počas svojej existencie vyformoval ako rešpektované hudobné teleso, ktoré poslucháčovi dokáže priniesť vždy niečo nové, hodnotné. Od počiatku bolo jeho hlavnou ideou sprístupňovanie a popularizácia domácej i svetovej súčasnej komornej tvorby formou atraktívnych koncertných dramaturgií. Súbor každoročne starostlivo hľadá, pátra, objavuje – diela „staré“ i nové. Nebude tomu inak ani túto jeseň. Súbor si pre tentoročný cyklus komorných koncertov zvolil dramatrugiu z diel prvej polovice 20. storočia. Toto – nielen hudobne – prelomové obdobie ukrýva mnoho skvostov, prelína sa tradícia s avantgardnými, prelomovými a inovatívnymi prvkami. Prvý koncert Ensemble Ricercata prinesie hudbu Charlesa Ivesa a Igora Stravinského.


Ťažiskom koncertu s názvom Songs My Mother Taught Me je piesňová tvorba spomínaných skladateľov. Piesne z cyklu 114 Songs Charlesa Ivesa, z ktorého výber zaznie, majú v sebe nekonečnú harmonickú a melodickú originalitu. V ich miniatúrnom charaktere sa zaskvejú emócie brilantne vykreslené dostupnými hudobnými prostriedkami – či sa jedná o každodenný výjav alebo veľkú myšlienku, tieto piesne s nami komunikujú presvedčivo a nikdy nie plytko. Stravinského piesne z cyklov Tri malé piesne a Mačacie uspávanky sa inšpirujú ľudovými prvkami – či už hudobne alebo textovo – no sú to originálne a zaujímavé kompozície,  ktoré dokážu poslucháča strhnúť. Koncert uzavrie Príbeh vojaka -  jedno zo Stravinského najhrávanejších diel, ktoré je ovplyvnené jazzom a dobovou tanečnou hudbou. Zaznie jeho verzia malej suity pre klarinet, husle a klavír, no zaujímavosťou je, že toto dielo bolo napísané ako hudobno-pantomimická hra a malo byť hrané/predvádzané ako pojazdné divadlo.Ivan Šiller, umelecký riaditeľ a klavirista, o blížiacom sa koncerte hovorí: “Keď si začnem hrať Ivesove piesne, neviem prestať. Poznám ich už 20 rokov, ale vždy ma prekvapia svojou pestrosťou a originalitou. Myslím si, že so Stravinským vytvárajú ideálnu dvojicu. Stravinskij tak trošku žiarlil na Ivesa, pretože všetky "vynálezy" v hudbe, ktoré objavil Stravinskij, Ives používal už 20 rokov pred ním, ale v Amerike. S Helgou Vargou Bach sme zaradili aj dve Stravinského piesne, ktoré podľa mňa ešte nikto na Slovensku neuviedol."


Názov prímateľa
InMusic, o. z.

Celkový rozpočet:
10 450,00 €

Výška podpory:
9 000,00 €