Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Nová hudba v Tatranskej galérii - 1. ročník

Krátky opis
Pozývame vás na tretí koncert projektu Nová hudba v Tatranskej galérii, na ktorom vystúpi Lotz Trio.
Fotogaléria
Názov podujatia
Lotz Trio - Plavba proti noci

Miesto konania / kraj
Poprad / Poprad

Termín konania
20.09.2018

Popis projektu

Štvrtok 20. 9. 2018, 17.00

 

Nová hudba v Tatranskej galérii 3 / Lotz Trio - Plavba proti noci

 

Program:

 

Martin Burlas (1955): Sailing against the Night (2005)

 

Juraj Družecký (1745 – 1819): Divertissement pour trois Cor de Basset(cca. 1785)

Moderato

 

Marek Piaček (1972)Pustatina I.(2005)

 

Daniel Matej (1963): 3m für W. A. M. (2006-2008)

 

Juraj Družecký: Divertissement pour trois Cor de Basset

Menuetto

 

Marek PiačekPustatina V.   

 

Boško Milakovič (1973): The Inner Singers (2005)

 

Juraj Družecký: Divertissement pour trois Cor de Basset

Allegretto Scherzando  

 

Marek PiačekPustatina VII.   

 

Juraj Družecký: Divertissement pour trois Cor de Basset

Menuetto 

 

Marek PiačekPustatina VIII.   

 

Juraj Družecký: Divertissement pour trois Cor de Basset

Rondo 

 

Obsadenie:

Lotz trio / Ronald Šebesta, Róbert Šebesta, Reinhold Brunner ‒ dobové basetové rohy

 

 

Lotz Trioje formácia pomenovaná po fenomenálnom nástrojárovi Theodorovi Lotzovi (1746–1792), ktorý pôsobil v Prešporku a Viedni. Na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov z hradu Krásna hôrka uvádza Harmoniemusik, ktorá zaznievala v šľachtických, či slobodomuráskych kruhoch koncertne alebo v podobe Tafelmusik.

V repertoári Lotz Tria dominuje tvorba hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta a prestížneho slovenského skladateľa Juraja Družeckého. Z tvorby pražských skladateľov uvádza partity a triá Vojtecha Nuděru a Antonína Volánka. Poslucháčsky atraktívnou súčasťou koncertov sú dobové úpravy populárnych „melódií“ z Mozartových opier Čarovná flauta, Figarova svadba a Don Giovanni, či Salieriho opery Palmira, Regina di Persiav úprave fenomenálneho klarinetového virtuóza Antona Stadlera. Lotz Trio má na svojom konte viacero premiérových nahrávok: na debutovom CD (HF 2008) Partitu C durJohanna Josefa Röslera (rodáka z Banskej Štiavnice) a unikátnu sadu skladieb súčasných slovenských autorov Martina Burlasa, Mariána Lejavu, Daniela Mateja, Boška Milakoviča a Mareka Piačeka, napísaných pre historické basetové rohy. Pre nahrávaciu spoločnosť Hevhetia (2009) kompletnú zbierku skladieb Juraja Družeckého s názvom Divertissement Pour Trois Cors de Basset. Umeleckým vrcholom súboru je ostatný titul Mozart: Corni di Baßetti, uvádzajúci dobové operné aranžmány z Mozartových opier Čarovná flauta a Figarova svadba a tiež šesť noktúrn pre vokálne trio a tri basetové rohy. V ostatných rokoch sa formácia venuje systematickému rozvoju hudobnej kultúry na Slovensku v cykloch Lotz Trio v slovenských šľachtických rezidenciáchHarmónia kritického klasicizmu. Súbor charakterizuje snaha o vystihnutie jedinečnosti umeleckého diela a jeho maximálnu symbiózu so špecifickou muzikalitou telesa. Pri uvádzaní tradičného aj súčasného repertoáru zohľadňuje relevantné podnety z príslušnej interpretačnej a kompozičnej praxe. Lotz Trio pravidelne účinkuje v rámci európskych hudobných festivalov doma i v zahraničí.

 

 

Organizátor: Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu - Slovenská sekcia

Spoluorganizátor: Tatranská galéria 

 

Koncert sa koná v rámci projektu Nová hudba v Tatranskej galérii, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a SOZA.

Názov prímateľa
Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu - Slovenská sekcia

Celkový rozpočet:
8 240,00 €

Výška podpory:
6 000,00 €