Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Cyklus výstav v Oravskej galérii - 2018
Východoslovenská galéria, najstaršia regionálna galéria, začala svoju činnosť v roku 1952. Prvým výstavným projektom bola objaviteľská výstava Východoslovenskí maliari 19. storočia, realizovaná ešte v priestoroch Východoslovenského múzea, z ktorého bol pre činnosť galérie vyčlenený základný umelecký fond. V súčasnosti sú ťažiskom zbierkového fondu galérie diela z 19. a 20. storočia, ktoré príkladne dokumentujú vývoj výtvarného prejavu nielen z regiónu.
Aktuálna výstava prezentuje umelecké diela zo zbierok Východoslovenskej galérie, ktoré vznikali v geografickom kontexte dnešného východného Slovenska. To bolo v tom čase súčasťou národnostne pestrej štruktúry monarchie. Samotná interpretácia umenia obdobia 19. storočia na Slovensku sa opiera o kultúrne špecifiká jednotlivých regiónov hornouhorských žúp.
Projekt ideovo predstavuje snahu o prehodnotenie pôvodnej koncepcie, ktorá reflektuje vlastné akvizičné a dokumentačné stratégie v rámci umelecko-historickej praxe. Naproti pôvodnému koncepčnému riešeniu sú diela vystavené v rámci jednotlivých tematických okruhov a sledujú špecifické črty na základe námetu (portrét, krajina, zátišie, duchovný a svetský život, náznaky exotiky) a geografických súvislostí (spišský a košický okruh). Výrazná koncentrácia umeleckej produkcie v 19. storočí sa popri Košiciach a Prešove (Ján Rombauer, Klimkovičovci, Stadler) sústredila v okolí spišského regiónu (Jozef Czauczik a jeho okruh), kde sa rozvíjal predovšetkým krajinársky a portrétny žáner.
Výstava reflektuje vlastné akvizičné a dokumentačné stratégie v rámci odbornej, umelecko-historickej praxe z pohľadu regionálnej inštitúcie. Oproti pôvodnej koncepcii je súčasný projekt obohatený o diela z fondov kresby a grafiky, ktoré dlhší čas ostávali nepovšimnuté. Kresby a grafiky viacerých autorov (Alt, Benczúr, Mednyánszky, Myskovszky, Hanula, Klimkovičovci) kontextuálne dopĺňajú maliarske diela, ktoré tvoria najpočetnejšiu skupinu, no napriek svojmu študijnému charakteru si ponechávajú suverenitu autonómneho výtvarného prejavu.
Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 6. septembra 2018 o 16.30 hod. v Župnom dome v Dolnom Kubíne.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Celkový rozpočet:
5 670,00 €
Výška podpory:
4 000,00 €