Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Knihy pre deti z rómskych komunít

Krátky opis
Mimoriadny výjazd členov Pars Artem do komunitného centra na Luníku IX
Fotogaléria
Názov podujatia
Povestný Luník IX privítal dvoch spisovateľov z Pars Artem

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
07.08.2018

Popis projektu

Na pozvanie Komunitného centra na povestnom Luníku IX, ktorý dlhodobo patrí medzi najkritickejšie centrá rómskej populáce, sa členovia Pars Artem vybrali  opäť na svoju "hrebendovskú púť" s knihami. Výjazdu sa zúčastnili Zuzana Kuglerová a Ondrej Kalamár a treba povedať, že je málo spisovateľov, ktorí sa do tohto nebezpečného terénu odvážili ísť. Predtým sa ešte zastavili vo Zvolene, kde navštívili miestnu rómsku folkornu skupinu Romano Jilo.

Tu sú ich autentické zážitky z návštevy Luníka IX.

"Ráno nasadáme do taxíka. Z hotela je to cca 20 minút. Prvá poučka: zvyčajne taxíky priamo do sídliska nejdú. Predsa len, Luník IX má svoju povesť. Náš taxikár je odvážnejší. Prevezie nás celým sídliskom. A ukazuje, čo sa zmenilo. Áno, kontajnery sú plné. Paneláky v dosť biednom stave. Pred panelákmi skupiny Rómov. Z prehrávača znie hudba. Ale nie sú tu odpadky, ktoré by sa váľali po zemi.

Zastavíme neďaleko Saleziánov, vystúpime a ideme do komunitného centra. Strávime v ňom štyri hodiny, čiže zatiaľ najdlhší čas, aký sme boli s rómskymi deťmi. Najprv je ich šesť, sedem. Postupne pribúdajú. Zisťujeme, že Rómovia z Luníka IX sú najrómskejší zo všetkých, ktorých sme doteraz navštívili. 14 a 15 ročné dievčatá už nie sú dievčatá, ale mladé ženy. Čítame im, rozprávame sa s nimi, Ondrej im vraví vtipy aj o filme, čo pripravuje, jeme s nimi pizzu, spievame, tancujeme.
Inak sa im nedá pomôcť. Len že ich spoznáte.
Keď po štyroch hodinách odchádzame, Vaneska, 14 ročná slečna, nás žehná. Voláme si taxík. Ale druhy taxikár už nechce ísť na Luník IX. Iba na kraj hlavnej cesty. Tak ideme aj s kufrom cca 500 metrov peši. Okolo skupiniek, čo sedia pred panelákmi. Popri plných kontajneroch. Áno, smrdí z nich. Ale ani tu sa žiadne odpadky nevaľajú vedľa. Poniže sú pri novej autobusovej zastávke lavičky. A ešte ďalej park. Sedia tam staršie Romky. Všetci si nás obzerajú, no nikto nás neobťažuje.

Takýto je dnešný Luník IX. Od luxusu ostatných košických sídlisk má ďaleko, ale už nie je tým, čím bol pred dvoma rokmi.

A my máme len jedno želanie; aby tie rómske deti, s ktorými sme dnes boli, doviedli svoj domov do vyššieho levelu a nikdy nedovolili, aby sa vrátil do svojej niekdajšej podoby


Názov prímateľa
Pars Artem

Celkový rozpočet:
5 360,00 €

Výška podpory:
3 800,00 €