Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Schemnitz ARCH+A days

Krátky opis
Projekt zameraný na popularizáciu architektúry, dizajnu a súvisiacich umení. Obsahom projektu je séria prednášok a výstava 7 významných predstaviteľov architektúry a súvisiacich umení, reflektujúcich ich tvorbu a aktivity v regionálnom, celoslovenskom a medzinárodnom kontexte. Podujatie je organizované Vzdelávacím a vedecko-výskumným centrom pre obnovu architektonického dedičstva FA STU v Bratislave (ARCHA) v spolupráci s ICOMOS a Kreatívnou Európou.
Fotogaléria
Názov podujatia
Výstava posterov a vlastná prezentácia zúčastnených umelcov pre verejnosť

Miesto konania / kraj
Banská Štiavnica / Banská Štiavnica

Termín konania
11.08.2018 - 31.08.2018

Popis projektu

V prostredí Banskej Štiavnice - lokality Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a Fakulty architektúry STU - Vzdelávacieho a vedecko-výskumného centra pre obnovu architektonického dedičstva ARCHA (Radničné nám. č. 2) sa v rámci aktivít Európskeho roku kultúrneho dedičstva 2018, v termíne od 11. do 31. augusta 2018, uskutoční už tretí ročník podujatia Schemnitz ARCH+A days, zameraného na popularizáciu a vzájomné priemety architektúry a súvisiacich umení.

Súčasťou otváracieho podujatia 11. 8. 2018 o 17.00 je vernisáž výstavy a blok prezentácií 7 významných predstaviteľov architektonickej tvorby a súvisiacich umení, reflektujúcich ich umeleckú tvorbu.

V dramaturgii podujatia majú zastúpenie autori, ktorí sú už dostatočne v povedomí verejnosti, ako aj mladšia umelecká generácia, ktorých tvorba (s významnými úspechmi a oceneniami) nie je zatiaľ verejnosti všeobecne známa:

Ing. arch. Peter Moravčík (autor a spoluautor mnohých realizácií: Rozadol, Tri veže alebo bytový komplex na bratislavských Kramároch - v roku 2007 získal Cenu ARCH a nomináciu na CE.ZA.AR.),

Ing. arch. Nadežda Hrašková – architektka, ktorá sa okrem tvorivej a pedagogickej činnosti venuje dlhodobo aj prezentácií architektúry a jej hodnôt laickej verejnosti, najmä ako lektorka Univerzity tretieho veku,

výtvarníčka Monika Kubinská (autorka mnohých diel ako súčastí architektúry, so zastúpením v zbierkach renomovaných umeleckých inštitúcií),

Mgr. Art. Martin Varga (hlavný koordinátor obnovy hradu Uhrovec),

výtvarník Milan Lukáč (získal mnohé ocenenia doma aj v zahraničí, napríklad Cenu Martina Benku (1988), Prix-Itinéraire v Salon Levallois (1998). V roku 1990 získal cenu Akadémie výtvarných umení a Francúzskeho inštitútu v Paríži ),

PhDr. Jarmila Bencová (prednáša, robí výskum a publikuje v oblasti teórie a dejín architektúry. Zaoberá sa interpretáciou a zmyslom architektonického diela),

a manželia Tatiana a Anton Drimaj (zakladatelia múzea v Beluji).

V hudobných vstupoch sa môžeme tešiť na hosťa z Českej republiky Bedřicha Ludvika (dramaturga, spisovateľa, textára, hudobného skladateľa, scenáristu a režiséra, ktorý je o. i. aj autorom filmu o architektúre pražských veží (Praha město věží), ktorého doplní, najmä štiavnickej verejnosti, veľmi známa Monika Maňkovská (autorka a divadelná režisérka hier v prostredí historických objektov Banskej Štiavnice a Sv. Antona).

 

Projekt pokračuje v tradícii pravidelných popularizačných prednášok významných slovenských a medzinárodných umelcov a kladie si za cieľ vytvorenie komunikačnej, popularizačnej a vzdelávacej platformy medzi umeleckým a  akademickým prostredím, protagonistami súčasného umenia, architektúry a dizajnu s verejnosťou. Jeho cieľom je tiež obohatiť a prehĺbiť aktuálnu umeleckú diskusiu na Slovensku, vzdelávanie odbornej aj laickej verejnosti a popularizovať vzájomné priemety architektúry, dizajnu a súvisiacich umení v prostredí Banskej Štiavnice - lokality Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Názov prímateľa
Slovenská technická univerzita v Bratislave

Celkový rozpočet:
5 270,00 €

Výška podpory:
5 000,00 €