Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Ieva Epnere

Krátky opis
Lotyšská umelkyňa Ieva Epnere predstavuje v Galérii Hit videá, ktorých ústrednou témou je vyrovnávanie sa so sovietskou okupáciou. Cez príbehy zmiešaného obyvateľstva pohraničných prímorských oblastí Lotyšska, pozostávajúceho z miestnych usadlíkov a členov armády pochádzajúcich z rôznych národov bývalej ZSSR sa dozvedáme o každodennom živote, symbióze etník, fungovaní špecifických pravidiel pohraničného priestoru.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ieva Epnere Hybrid Identities

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
26.04.2018 - 31.05.2018

Popis projektu

Ieva Epnere

Hybrid Identities

Kurátorka:

Lýdia Pribišová

 

Galéria HIT

Hviezdoslavovo nám. 18, Bratislava

(vo dvore VŠVU)

 

Vernisáž: 

26. apríla 2018

o 19.00 

 

Výstava potrvá

do 31. mája 2018

 

Otváracie hodiny

Uto – Štv: 15.00 – 18.00

 

 

Lotyšská umelkyňa Ieva Epnere predstavuje v Galérii Hit videá, ktorých ústrednou témou je vyrovnávanie sa so sovietskou okupáciou. Cez príbehy zmiešaného obyvateľstva pohraničných prímorských oblastí Lotyšska, pozostávajúceho z miestnych usadlíkov a členov armády/námorníctva pochádzajúcich z rôznych národov bývalej ZSSR sa dozvedáme o každodennom živote, symbióze etník, fungovaní špecifických pravidiel pohraničného priestoru. I o tom, ako sa prostredníctvom individuálnej pamäte konštruuje pamäť kolektívna. Umelkyňa empaticky prenikla do hĺbky ambivalentnej histórie, ktorá je súčasťou i jej vlastného života. Ponúka psychologické sondy, prípadové štúdie predchnuté mystickou atmosférou baltského pobrežia. Jednotiacim motívom snímok je more, nedozerné, pokojné i sčerené. Večné. Naopak, architektúra tu podčiarkuje plynutie času, mnohé budovy sú schátrané stratili pôvodnú veľkoleposť a funkciu.

Video Potom (2016) je prelínaním sa minulosti a prítomnosti v živote bývalého sovietskeho námorného dôstojníka, akéhosi ducha z minulosti, ktorý i dnes, v opustenej budove námorného dôstojníctva, tvrdohlavo dodržiava svoje rituály z minulosti. Jeho prítomnosť možno vysvetliť ako symbol “ne-občana”, bývalého člena sovietskej armády, ktorý mentálne ostal v časoch Sovietskeho zväzu, ale fyzicky žije v nezávislom Lotyšsku, kde podľa neoficiálnych odhadov stále žije okolo 14 000 bývalých príslušníkov sovietskej armády.

Videoportréty zo série Sea of Living Memories (2016) sú rozprávaním spomienok obyvateľov lotyšského pohraničia. Spomínajú, ako sa vybavovali povolenia na návštevu v zakázanej zóne pre príbuzných. Ako mladí pionieri navštevovali pohraničiarov, či na to, ako deti striehli pri mori na vyplavené nedostatkové plastové fľaše. Ako pre bežných ľudí nebolo možné vstúpiť na pláž. Podobne, ako bolo pred revolúciou (1989) v Bratislave nemožné prejsť sa okolo hradu a obce Devín. O okupácii nikto nehovoril. Avšak dodnes sa v mnohých zmiešaných rodinách rozpráva lotyšsky aj rusky. A ruské ponorky a lode je možné vidieť v blízkosti lotyšského pobrežia, hraničnej línie medzi východným a západným mocenským svetom, i dnes.

Video Four Edges of Pyramiden (2015) zachytáva prelínanie minulosti so súčasnosťou bývalého banského mestečka Pyramiden. Nachádza sa na Špitzbergoch resp. na súostroví Svalbard. Mesto Pyramiden bolo založené v roku 1910 Švédmi, v roku 1927 sa stalo súčasťou Sovietskeho zväzu. Od roku 1998 pustlo, avšak v roku 2007 sa stalo turistickou atrakciou, najmä pre častý výskyt ľadových medveďov. Špicbergy aktuálne patria Nórsku.

Ieva Epnere sa narodila v meste Liepaja, v Lotyšsku, v roku i 1977. Žije a pracuje v Rige. V rokoch 2011-2012  absolvovala postgraduálny program  HISK (Higher Institute for Fine Arts) v Gente. Je absolventkou Lotyšskej akadémie umenia. Nedávne skupinové výstavy: 2018 Akadémia. Performing Life, Villa Vassilieff, Paríž, 2017 Belonging to a Place, Fogo Island Arts; How to Live Together, Kunsthalle, Viedeň; Festival súčasného umenia SURVIVAL KIT 9, Riga.  Nedávne samostatné výstavy: 2016 Sea of Living memories, Art in General, Dumbo, Brooklyn, NY; 2015 Pyramiden and Other Stories, Zacheta Project Room, Varšava, 2013 Mindscapes, kim? Centrum súčasného umenia, Riga.

http://www.ievaepnere.com/"> style="color:windowtext">www.ievaepnere.com

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
PILOT

Celkový rozpočet:
3 480,00 €

Výška podpory:
2 500,00 €