Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kde človek a voda pramení (Fotografické eseje Vyšné Ružbachy)

Krátky opis
Projekt „Kde človek a voda pramení“ (Fotografické eseje Vyšné Ružbachy), reflektuje transformáciu slovenského vidieka. Projekt rozvíja komunikačné zručnosti a skúma nové stratégie fotografie, jej prepojenie so sociológiou, časozberom a archívom. Interpretačné možnosti podporujú kontextuálne a metaforické myslenie. Projekt predstavuje fotografickú esej o vidieckom prostredí s cieľom objektivizovať a humanizovať zabudnuté a skryté regióny Slovenska.
Fotogaléria
Názov podujatia
Výstavný projekt spojený s obrazovou publikáciou s názvom Kde človek a voda pramení (Fotografické eseje Vyšné Ružbachy)

Miesto konania / kraj
Vyšné Ružbachy / Stará Ľubovňa

Termín konania
24.06.2018 - 30.09.2018

Popis projektu

Zámerom projektu "Kde človek a voda pramení (Fotografické eseje Vyšné Ružbachy)" je novým prístupom a formou dokumentárnej fotografii skúmať sociologické kontexty transformácie slovenského vidieka. Obec aj miestne kúpele ponúkajú bohatý a mnohovrstevnatý materiál na obrazové mapovanie a vizuálnu analýzu. Zaujímavé je urbanistické členenie obce na zóny kúpeľného mestečka s gigantickými architektúrami z obdobia socializmu. Po zmene politického systému nedostavané megalománske stavby stratili kultúrnu kontinuitu a v súčasnosti predstavujú metaforické pomníky minulosti. Podobný osud predstavuje prírodný skanzen kamenných plastík vytvorených počas medzinárodného sochárskeho sympózia, ktoré postupne zaniklo. Protipólom zániku je klasická obec s typickým rurálnym životom, tempom, svojráznou životnou mentalitou a zacyklením. Obec v súčastnosti hľadá vnútornú legitimitu ako zachovať kontinuitu folklórnych zvykov, krojov, religióznych slávností, dedinského športu a pod. Bizarnosť kultúrnych vrstiev najviac  symbolizuje svetoznámy kráter s termálnou vodou, ohradený plotom, zvýrazňujúci fyzickú a morálnu hranicu medzi súkromným a verejným záujmom. Cieľom projektu a projektovej aktivity  je podporiť a podnietiť individuálne autorské programy fotografov, pedagógov a študentov, reflektovať a zaznamenať paradoxy, kontexty, bohatstvo a devastáciu, ale aj snahu o obnovenie a rehabilitáciu života. Cieľ projektu je zameraný na zaznamenanie reality obce a kúpeľov vo Vyšných Ružbachoch formou súčasného vizuálneho jazyka dokumentárnej fotografie. Preferuje autorský zámer ako subjektívnejší a analytickeší predpoklad obrazovej interpretácie. Projekt výstavy a knižnej publikácie má nekomerčný charakter, skôr apeluje a zdôrazňuje požiadavku sebauvedomenia, autenticity  a revitalizácie kultúry, ktorú treba zachovať, archivovať a zveľaďovať. 

Garantom projektu je doc. MgA. Jozef Sedlák, ktorý sa venuje prepájaniu dokumentárnej fotografii so sociológiou. Autor sa dlhodobo ako fotograf a pedagóg venuje mapovaniu slovenského vidieka. Realizoval a garantoval prostredníctvom grantových systémov MK SR viacero úspešných projektov: „Vnútorné svety“ (obec Hybe), „Re/migrácia obrazu“ (autori a študenti dokumentujúci Slovensko a zahraničie), „Archeológia času, Brehov/Rad“ (život ľudí z južného Zemplína). Spolugarantom je Mgr. Art. Petra Cepková, ArtD, ktorá sa dlhodobo venuje subjektívnemu a denníkovému spôsobu zaznamenávania rodiny a vidieckeho prostredia. Kurátorkou výstvy je PhDr. Klára Kubíková, teoretička a kurátorka s dlhoročnou praxou nadobudnutou v SNG. Spoluriešiteľmi projektu sú interný doktorand fotograf Mgr. Peter Lančarič a vybraní študenti Ateliéru komunikácie v médiu fotografie a predmetu žurnalistiky masmediálnej fakulty UCM v Trnave. Dramaturgia a koncept projektu sú koordinované v spolupráci s obecným úradom vo Vyšných Ružbachoch, starostom obce Mgr. Jánom Dudjakom, Mgr. Milanom Hlinkom, generálnym riaditeľom kúpeľov, Akd. sochárom Štefanom Kováľom, ktorý sa vo funkcii miestneho poslanca stará o zabudnuté kamenné plastiky, v minulosti medzinárodne uznávaného sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch.

Názov prímateľa
Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Fakulta masmediálnej konunikácie

Celkový rozpočet:
3 183,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €