Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Orava Jazz festival

Krátky opis
Ôsmy ročník festivalu Orava jazz sa bude konať v dňoch 20. a 21. októbra 2017 v Dome kultúry v Námestove. Ozdobou tohto ročníka bude vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého súboru. SĽUK sa na festivale Oravajazz predstaví s hosťami Pacora trio a Marek Pastírik v projekte Ornamenty. V programe okrem SĽUKu vystúpi šesť hudobných projektov - Matúš Jakabčic CZ-SK Big band, Katarína Máliková, maďarská skupina Djabe, americký basgitarista Andrew "the Bullet" Lauer a americká speváčka Julie Silvera.
Fotogaléria
Názov podujatia
festival

Miesto konania / kraj
Námestovo / Námestovo

Termín konania
20.10.2017 - 21.10.2017

Popis projektu

Festival otvorí Big band Matúša Jakabčica, v ktorom účinkuje štrnásť umelcov. Ide o popredných džezmenov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých orchestroch bohaté skúsenosti. Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby Matúša Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych džezových štandardov.

Druhým veľkým zoskupením je SĽUK s Pacora triom a Marekom Pastírikom. Dvadsať umelcov predvedie na pódiu námestovského kultúrneho domu projekt Ornamenty, ktorý originálne spája slovenskú tradičnú ľudovú hudbu s klasickou hudbou, džezom a etnickou hudbou karpatského oblúku. Súčasťou koncertu je VJing (synchronická videoprojekcia a pohyblivé obrázky), inšpirovaný ľudovým výtvarným prejavom – ornamentom, ktorého autorom je popredný grafický dizajnér a umelec nových médií Ján Šicko. Autori hudby, Stanislav Palúch a Marek Pastírik, sa inšpirovali ľudovými piesňa­mi – baladami, uspávankami a tradičnou tanečnou hudbou. 

Posledným väčším ansámblom, ktorý otvára druhý festivalový večer je Katarína Máliková so skupinou. Mladá talentovaná hudobníčka je nepochybne hudobný objav minuloročnej sezóny, čo potvrdzujú okrem iného aj tri sošky Radio Head Awards. Žánrovo sa pohybuje na hraniciach folklóru, world music, súčasnej vážnej hudby a pesničkárstva. Jej debutový album s názvom Pustvopol si okamžite získal pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov a stal sa jedným z top albumov alternatívnej slovenskej hudobnej scény. Je sondou do prírodných, kultúrnych a historických divov oblasti na Horehroní. Práve piesne z debutového albumu tvoria základ repertoáru jej koncertov.

Počas oboch festivalových dní teda budú džezové melódie popretkávané ľudovou hudbou. Nejde o žiadnu novinku. Organizátori sa o takúto fúziu snažia každý rok.

Na festivale vystúpia aj dvaja hostia zo zámoria. Prvým je Andrew Lauer, ktorý patrí medzi významných svetových basgitaristov a druhou, je americká speváčka Julie Silvera, ktorá získala niekoľko ocenení nielen za svoje sólové projekty, ale aj za spoluprácu s hviezdami typu Gloria Estefan, Michael Bublé či George Benson.

Názov prímateľa
Občianske združenie Gaudium Bobrov

Celkový rozpočet:
21 700,00 €

Výška podpory:
7 000,00 €