Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Nástupište 1-12: rok štrnástny

Krátky opis
Otvorenie výstavy AUTORSTVO VÝSTAVY: Nikola Balberčáková & Jakub Pohlodek NÁZOV: Micarta stars traded for a kilo of luck DÁTUM: 30. 4. 2025,18:00 MIESTO: Nástupište 1-12, podchod AS Topoľčany
Fotogaléria
Názov podujatia
Otvorenie site specifc výstavy

Miesto konania / kraj
Topoľčany / Topoľčany

Termín konania
30.04.2025 - 31.05.2025

Popis projektu

Text k výstave „Micarta stars traded for a kilo of luck“

Výstava „Micarta stars traded for a kilo of luck“ predstavuje výsledok dialógu dvoch výrazných osobností súčasnej umeleckej mladej scény – Nikoly Balberčákovej a Jakuba Pohlodka. Obaja autori nachádzajú spoločnú pôdu v kritickom preskúmaní našich každodenných rytmov, hodnôt a vnútorných imaginárov, no ich prístupy sa navzájom obohacujú nečakanými krížením médií, foriem a teoretických východísk.


Tvorivý profil autorov

Nikola Balberčáková (*1994, Michalovce) získala bakalársky titul na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a magisterský titul na UMPRUM v Prahe. Venuje sa performance, videu a priestorovým inštaláciám.

Vo svojej tvorbe prepája rôzne naratívne metódy—filmárske techniky, rozprávanie príbehov, úprimnosť a iróniu—čím vytvára špecifický jazyk pre emocionálne krajiny odrážajúce súčasnú spoločnosť. Zameriava sa na ne-dominantné identity a hyperbolizované, afektované, naivné alebo „nerdovské“ postavy, ktoré vytvárajú fikciu a rekonštruujú dominantné scenáre. Používa fragmenty popkultúry, budúcnosti, minulosti alebo klišé ako stratégiu na odklon od stereotypných rolí a na zdôraznenie ich možného emancipujúceho, anarchistického či dekonštruktívneho potenciálu v rámci mocenských štruktúr.

V súčasnosti je jej umelecká prax výrazne ovplyvnená teóriami českej filozofky Alice Koubovej, ktorá rozvíja program Odolná spoločnosť. Inšpiruje ju tiež anarchistické myslenie Jamesa C. Scotta o tichých stratégiách odporu a kolektivity, ako aj feministické teórie Judith Butler, Laury Bates a Sary Ahmed, ktoré jej pomáhajú skúmať najnovšie tendencie feminizmu formujúceho sa v online aj offline kultúrach.


Jakub Pohlodek (*1997, Bratislava)

Je absolventom Vysokej školy uměleckoprůmyslové v Prahe, v ateliéri sochárstva.

prináša do výstavy meditatívnu poetiku jazyka a materiálu. Ako sochársky tvorca s citom pre memetické štruktúry jazyka používa textové objekty, kresby a maľby, v ktorých opakovaním a vrstvením aktivuje skryté významové polohy. Jeho práca sa venuje pocitu odcudzenia – text sa stáva fragmentom, repetíciou, slovnou hračkou, ktorá zrazu ukazuje, ako aj to najbanálnejšie klišé môže dekonštruovať naratívne stereotypy a vytvárať priestor pre nové asociácie.


Konceptuálne jadro inštalácie

V centre výstavy stojí banálny, no silne afektívny pár objektov – plyšový medvedík a súbor opotrebovaných pneumatík. Medvedík, tradičný talizman bezpečia a nostalgie, je zhrozený, doslova skľubený pod ťarchou gumových kruhov, ktoré kedysi symbolizovali rýchlosť, mobilitu a výkon. Tento vizuálny kontrast stavia otázku: Akú cenu sme ochotní zaplatiť za neustály výkon, efektivitu a konzum?

– Plyšový medvedík predstavuje tenkú vrstvu nevinnosti, hravosti a detskej dôvery.
– Pneumatiky nesú v sebe príbeh vyhorenia, opotrebovania a vyhodenia – prázdne schránky energie, ktorá splnila svoj účel a stratila sa v odpade.

Spoločná poloha týchto objektov vytvára „poetiku zrúcanín“ – metaforu pre psychické či spoločenské trosky, ktoré ostávajú, keď sa z nás odčerpajú sny a radosť.

„Micarta stars traded for a kilo of luck“ nie je len inštaláciou, ale výzvou: ako prehodnotiť naše vzťahy k veciam, k práci, k budúcnosti? Ako znova objaviť odvahu vymeniť instantné ciele za krehkú, neočakávanú iskru nádeje? Nikola Balberčáková a Jakub Pohlodek vás pozývajú na krok mimo zabiehané koľaje – na hru, ktorá nevyžaduje obete, len otvorené srdce a ochotu vidieť krásu v tom, čo sa zdá opotrebované.

Inštalácia  funguje aj ako laboratórium odolnosti. Ponúka divákovi možnosť pozastaviť sa, reflektovať vlastné návyky a – inšpirovaný tichou taktikou odporu – nájsť spôsoby, ako si vytvoriť priestor pre jednoduché radosti a znovunájdené sny.

Objektivita materiálu (micarta, guma, textil) sa stretáva so subjektivitou osobných príbehov a teoretických rád, vytvára sa tak unikátna „poézia surového súboja“ medzi technológiou výkonu a túžbou po slobode.


„Micarta stars traded for a kilo of luck“ nie je len inštaláciou, ale výzvou: ako prehodnotiť naše vzťahy k veciam, k práci, k budúcnosti? Ako znova objaviť odvahu vymeniť instantné ciele za krehkú, neočakávanú iskru nádeje?

Názov prímateľa
Nástupište 1-12

Celkový rozpočet:
58 440,00 €

Výška podpory:
50 000,00 €