Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kultúra v Župnom dome 2024

Krátky opis
Téma postavenia umenia a kultúry rezonovala aj v našom verejnom diskurze minulý rok pomerne často. Aj preto sme sa rozhodli pripraviť inšpiratívnu a podnetnú diskusiu o hraniciach umenia a vnímania.
Fotogaléria
Názov podujatia
Myšlienkovo: Diskusia o hraniciach umenia a vnímania s odborníkmi

Miesto konania / kraj
Púchov / Púchov

Termín konania
15.01.2025

Popis projektu
Pozvanie prijali estetik, pedagóg a profesor v odbore systematická filozofia Erich Mistrík a konceptuálna umelkyňa, pedagogička a docentka z Fakulty umení Ostravskej univerzity Pavlína Fichta Čierna.
Rozprávať sa budeme nielen o hraniciach umenia a vnímania, ale aj o tom čo je dnes dobré umenie, o jeho interpretáciach, o tom či je umenie oprávnené prekračovať spoločenské a morálne normy, o provokácií a slobode umenia či o nových umeleckých formách blízkej budúcnosti...
Hostia:
Erich Mistrík
Vyštudoval estetiku a filozofiu. Od rok 1990 učí estetiku, estetickú a multikultúrnu výchovu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Prednášal na univerzitách vo Fínsku, v USA, Česku a na rôznych inštitúciách v Rakúsku, Švédsku, USA, Nemecku, Česku či Holandsku. V roku 2002 bol vymenovaný za profesora v odbore systematická filozofia. Napísal množstvo odborných prác a učebníc. Je ženatý a má dvoch synov.
Pavlína Fichta Čierna
Je vizuálna umelkyňa, režisérka, producentka, kurátorka a aktivistka. Absolvovala štúdium na VŠVU v Bratislave a doktorandské štúdium na fakulte výtvarných umení v Banskej Bystrici. Zameriava sa predovšetkým na témy sociálneho vylúčenia, politické témy a témy osobných tráum. Je laureátkou Ceny Oskára Čepana (2002) a jej diela sú súčasťou zbierok SNG v Bratislave, MACBA v Barcelone alebo MOT v Tokiu. V súčasnosti pôsobí na Ostravskej univerzite. V poslednom období na základe životnej skúsenosti so svojím dieťaťom verejne vystupuje za práva transrodových ľudí.
Vstupné: dobrovoľné
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Názov prímateľa
PODIVNÝ BARÓN

Celkový rozpočet:
26 500,00 €

Výška podpory:
20 000,00 €