Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

INFO + (S) a (LIB)

Krátky opis
Základným cieľom sympózia je reflexia súčasného stavu knihovníctva na Slovensku a v zahraničí, náčrt vývoja knižničnej vedy a praxe v blízkej budúcnosti a pomenovanie nových výziev v hypermodernej dobre.
Fotogaléria
Názov podujatia
Infos 2024 HYPERLIB

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
14.10.2024 - 16.10.2024

Popis projektu

Knihovníci a knihovníčky z celého Slovenska sa medzi 14. a 16. októbrom 2024 stretnú v Košiciach na 41. ročníku medzinárodného sympózia INFOS 2024. Organizátorom tohto odborného knihovníckeho podujatia s najdlhšou tradíciou na Slovensku (od roku 1972) je Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. 


“INFOS 2024 je venovaný reflexii súčasného stavu knihovníctva na Slovensku a v zahraničí, náčrtu vývoja knižničnej vedy a praxe v blízkej budúcnosti a pomenovaniu nových výziev v hypermodernej dobe”, približuje predseda spolku Ján Šimko. Hypermoderná doba je označovaná ako doba paradoxov. “Na jednej strane je kultúra najvyššou z hodnôt spoločnosti, na strane druhej je jej financovanie poddimenzované. Na jednej strane je vzdelanie mimoriadne dôležité, na strane druhej pripúšťame možnosť presadzovať názory v rozpore s vedou a poznaním, a tak by sme mohli pokračovať. Spoločnosť, nevynímajúc ani knižnice, či iné fondové a pamäťové inštitúcie, sa nachádza vo víre štvrtej priemyselnej revolúcie a komplexe kultúrno-spoločenských zmien” dodáva Šimko. 


Cieľom sympózia je poukázať na nové výzvy v kontraste s realitou a možnosťami ako knižničných inštitúcií, tak aj profesie ako takej. Sympózium vytvorí priestor na vzájomné zdieľanie skúseností, inovácií a nápadov. V  jednotlivých oblastiach/elementoch reflektuje 3 okruhy - profesia, inovácie a klient.


Účastníci si počas troch dní konferencie vypočujú 21 odborných príspevkov domácich i zahraničných odborníkov a profesionálov. Porovnať tak budú môcť stav, podmienky a výzvy knihovníctva na Slovensku, Česku, Holandsku, Veľkej Británii či vo Fínsku.


Výkonný riaditeľ Fínskej asociácie knižníc Juha Manninen priblíži jednu z úloh verejných knižníc, ktorou je podpora kultúrneho a spoločenského dialógu a odpovie tiež na otázku ako by sme mohli zvýšiť interakciu medzi ľuďmi prostredníctvom služieb knižníc. Postrehy z krajiny s najvyššou mierou využívania knižníc a čitateľskej gramotnost budú pre našu realitu viac ako zaujímavé. Riaditeľka pre vedu a inovácie v British Library Maja Maricevic bude skúmať ako by knižnice mohli byť schopné nájsť rovnováhu medzi etikou a inováciou pri zavádzaní umelej inteligencie. Bývalý prezident Eblida, európskej knihovníckej asociácie, konzultant, guvernér a supervízor s bohatými medzinárodnými skúsenosťami, Ton Van Vlimmeren z Holandska zas vo svojom príspevku vyzve knihovníkov, aby hľadali inšpirácie v blízkych i vzdialených knižniciach. 


Zaujímavé budú i ďalšie príspevky, ktoré poskytnú možnosť porovnať proces vzdelávania knihovníkov na Slovensku i v Čechách a poukážu na dôležitosť rozvoja digitálnych kompetencií pracovníkov knižníc a iných kultúrnych inštitúcií. Knihovníci budú tiež hľadať odpovede na otázku aká by mala byť knižnica budúcnosti a aké príležitosti i výzvy v tomto smere prináša umelá inteligencia.


Odborné sympózium je určené pre knihovníkov zo všetkých typov knižníc, metodikov, manažérov a zriaďovateľov knižníc, študentov knihovníctva, vedeckých pracovníkov, ale aj zástupcov iných pamäťových a fondových inštitúcií (archívov, galérií a múzeí) a to tak zo Slovenska ako aj z Čiech, kde sa knižnice a knihovníci stretávajú s podobnými problémami, ako knižnice na Slovensku a majú záujem o výmenu skúsenosti v rámci stredoeurópskeho priestoru.


Konferencia bude zároveň príležitosťou na pripomenutie si významného jubilea - 55 rokov členstva Spolku slovenských knihovníkov a knižníc v medzinárodnej knihovníckej asociácii IFLA  (The International Federation of Library Associations and Institutions). O nových víziách celosvetovej knihovníckej komunity v rámci konferencie podá informácie členka celosvetového riadiaceho výboru IFLA Governing Board, Ing. Silvia Stasellová, riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave. 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.

Spolok slovenských knihovníkov a knižníc je profesijným združením knihovníkov, bibliografov a informačných pracovníkov, knižníc, bibliografických a informačných pracovísk na Slovensku, pôsobí od roku 1946. 

Viac informácií nájdete na stránke konferencie: https://infosonline.sk/" style="text-decoration:none;">https://infosonline.sk/" style="font-size:12pt;font-family:Arial,sans-serif;color:#000000;background-color:#ffffff;font-weight:400;font-style:normal;font-variant:normal;text-decoration:none;vertical-align:baseline;white-space:pre;white-space:pre-wrap;"> 


Názov prímateľa
Spolok slovenských knihovníkov a knižníc

Celkový rozpočet:
9 700,00 €

Výška podpory:
8 000,00 €