Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Umenie v azyle. Ukrajinskí umelci a umelkyne v Rimavskej Sobote a Banskej Bystrici

Krátky opis
Výstava vzniká pod vplyvom reálnych politických a životných okolností, ktoré spôsobili to, že ukrajinské umelkyne a umelci museli odísť z Ukrajiny. Výstava sleduje ich životný príbeh, ale najmä im umožňuje začleniť sa do kontextu nového prostredia, do ktorého ako migranti vstupujú. Migrácia aj v minulosti spôsobila to, že umelci a umelkyne si museli nájsť svoje nové miesto na život a prácu.
Fotogaléria
Názov podujatia
Umenie v azyle, Ukrajinskí umelci a umelkyne v Rimavskej Sobote a v Banskej Bystrici Oleg Yasenev, Alla Volobyeva, Alyona Yaseneva, Valerii Stratiuk Vlad Yurashko, Vika Shumskaya, Valeria Yurashko

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
01.03.2024 - 30.04.2024

Popis projektu

Umenie v azyle, Ukrajinskí umelci a umelkyne v Rimavskej Sobote a v Banskej Bystrici

 

Oleg Yasenev, Alla Volobyeva, Alyona Yaseneva, Valerii Stratiuk

Vlad Yurashko, Vika Shumskaya, Valeria Yurashko

 

kurátori výstavy: Štefan Balázs a Gabriela Garlatyová

grafický dizajn: Martina Masaryková

 

vernisáž: v piatok 1. marca 2024 o 17.00 hod.

trvanie výstavy: do 30. apríla 2024

otvorené: pondelok – zatvorené, utorok – piatok: 9.00 – 17.00 hod., Hlavné námestie 5, Rimavská Sobota

 

Tento projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Text kurátorov reprezentuje výlučne názor autorov a fond nezodpovedá za obsah textu.

Výstava vzniká pod vplyvom reálnych politických a životných okolností, ktoré spôsobili to, že ukrajinské umelkyne a umelci museli odísť z Ukrajiny.

 

Výstava sleduje ich životný príbeh, ale najmä im umožňuje začleniť sa do kontextu nového prostredia, do ktorého ako migranti vstupujú. Migrácia aj v minulosti spôsobila to, že umelci a umelkyne si museli nájsť svoje nové miesto na život a prácu, ale zároveň nové prostredie ich tvorbu zaznamenalo a reflektovalo, v mnohých prípadoch aj zásadným spôsobom. V súčasnosti je potrebné reagovať na tieto udalosti a historické zmeny, ale tiež je potrebné byť solidárni s kolegami z oblasti vizuálneho umenia a kultúry, ktorí si v našom prostredí hľadajú miesto na uplatnenie.

Výber autorov a autoriek ukazuje mimoriadne zaujímavé umelecké programy. Sú to umelci a umelkyne, ktorí študovali na akadémiách, majú vydané kvalitné monografie a v rámci kontextu ukrajinského umenia patria k etablovaným autorom a autorkám, učili na umeleckých vysokých školách, prípadne absolvovali jednu etapu štúdia na slovenskej umeleckej škole. Ich tvorba bola prezentovaná aj v medzinárodnom, európskom či mimoeurópskom kontexte.

 

Tvorbou, ktorá vzniká na Slovensku prispievajú k obohateniu domáceho, slovenského vizuálneho umenia. Svojou tvorbou, ktorá má korene v odlišnom kultúrnom a kultúrnopolitickom zázemí mnohokrát nastavujú zrkadlo domácemu umeniu a spoločnosti. Politická situácia v ich vlasti, vojenská agresia susedného štátu, Ruskej federácie, spôsobuje pocit ohrozenia nielen na Ukrajine, ale aj v celej Európe. Z umelcov sa stali nomádi, ktorí sa snažia upozorňovať aj svojou tvorbou na ťažký osud ich spoluobčanov. Mnohokrát museli upustiť od zaužívaných stereotypov, od istého pohodlia, ktoré si ako renomovaní umelci doma vytvorili a prispôsobiť sa novým existenčným podmienkam, zvládnuť komunikáciu v cudzom jazyku, pobyt v cudzom, nezriedka neprajnom prostredí, pracovať na svojom programe v improvizovaných priestorových podmienkach. Ani dlhodobejší pobyt na Slovensku, ako v prípade rodiny Yurashko neznamená bezpodmienečné prijatie prostredím.

 

Umelci a umelkyne sú často nútení prijímať príležitostné práce, aby sa uživili, prípadne zľaviť s nárokov na umeleckú kvalitu a pracovať pre komerčný trh s umením. Nemajú nárok na podporu z verejných zdrojov, napríklad v prípade doktorandského štúdia nemajú nárok na štipendium tak, ako autori s trvalým pobytom na Slovensku alebo v EÚ.

 

Napriek všetkým týmto prekážkam dokážu pokračovať vo svojich umeleckých programoch, dokonca im dať ešte väčšiu mieru spoločenskej zaangažovanosti, pocitu zodpovednosti voči svojim krajanom, zvýšenú mieru citlivosti k vnútornému prežívaniu konfliktu, ktorý ničí ich vlasť. Imigrácia ich zároveň stavia pred dilemu „čo ďalej“? Zariadiť sa tu natrvalo, alebo sa raz vrátiť? Nič už nebude tak, ako predtým.

 

Pocit migranta, človeka v cudzom prostredí, ktorého inakosť prezradí akcent aj po rokoch pobytu, permanentná nestála existencia, štatút druhoradého občana by chcela reflektovať aj pripravovaná výstava ako príspevok k zlepšeniu podmienok, lepšej akceptácii a celkového mentálneho nastavenia, ktoré sa vytvára okolo ukrajinskej diaspóry u nás. Predovšetkým veríme, že prínos, obohatenie bude obojstranné, prispeje ku kvalite kultúrneho prostredia v mieste výstavy a preklenie komunikačné bariéry.

 



Názov prímateľa
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Celkový rozpočet:
3 200,00 €

Výška podpory:
2 800,00 €