Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Stretnutia s dejinami v archeoparku

Krátky opis
Projekt sprostredkúva návštevníkom dejiny netradičnou formou s využitím možností interaktivity v Archeoparku Živá archeológia. Umožňuje tiež realizáciu archeologických experimentov, tzn. prepája odborné činnosti s prezentačnými, čím sa dosahuje aj popularizačný efekt pre vedu.
Fotogaléria
Názov podujatia
Slovania včasného stredoveku

Miesto konania / kraj
Hanušovce nad Topľou / Vranov nad Topľou

Termín konania
30.09.2017

Popis projektu

Na archeofestivale Slovania včasného stredoveku umožníme  vyskúšať si život Slovanov na vlastnej koži. Pokúsime sa preniesť k našim genetickým pra-pradedom a nahliadnuť do ich každodennosti i sviatočného života: vyskúšame si ich remeslá, ochutnáme ich chlieb upečený v replike chlebovej pece. A budeme sledovať jedinečnú sklársku šperkársku pec, ktorá je replikou archeologického nálezu sklárskej pece na šperky z 9. storočia, nájdenej v Bratislave.

Na archeofestivale možno nielen uvidieť, ale si aj vyskúšať tieto činnosti: zhotovovanie keramiky v ruke a na hrnčiarskom kruhu, kováčstvo a prácu so železom, obrábanie políčka náradím so železným ukončením (repliky slovanského náradia), tkanie tkaníc na malých krosienkach, techniky zdobenia textilu, pletenie z prútia, lukostreľbu,  bojové techniky, vyskúšanie si výzbroje a výstroja slovanského a stredovekého bojovníka, slovanská hudba a mýty,  ochutnávku slovanskej kaše,  pečenie chleba, med a medovníky.

Hlavne budeme sledovať vypaľovanie sklárskej pece určenej na výrobu sklenených šperkov.

Pečenie chleba a vypaľovanie sklárskej pece sa bude špeciálne sledovať ako archeologické experimenty

Názov prímateľa
Krajské múzeum v Prešove

Celkový rozpočet:
5 300,00 €

Výška podpory:
5 000,00 €