Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Divadlo a deti 2018 – Rimavská Sobota, XXVII. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky dospelých hrajúcich pre deti

Krátky opis
Na 27. ročníku celoštátnej súťaže a prehliadky ochotníckeho divadla dospelých hrajúcich pre deti sa prestaví 6 víťazných súbory krajských kôl. V nesúťažnej časti sme pripravili pre verejnosť štyri vynikajúce predstavenia profesionálnych i ochotníckych divadiel, ktoré sa uskutočnia na nádvorí Čierny orol. Súčasťou programu bude aj vzdelávacia aktivita, divadelná dielňa, odborný hodnotiaci a rozborový seminár.
Fotogaléria
Názov podujatia
Divadlo a deti 2018 - Rimavská Sobota

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
31.05.2018 - 02.05.2018

Popis projektu

Blíži sa XXVII. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti Divadlo a deti, ktorý prináša do Rimavskej Soboty už po 18. rok hodnotné divadelné zážitky. Počas troch júnových dní (31.5. – 2.6.2018) sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 100 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou. Na tohtoročnej prehliadke privítame 6 súťažiacich kolektívov, ktoré do Rimavskej Soboty postúpili z krajských prehliadok:

        Divadlo AGAPÉ pri DDS a ZPB MEREMA, Modra,

        Modré divadlo, Vráble,

        Divadlo HAVRAN pri ZUŠ, Rimavská Sobota

        Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o. z., Prievidza,

        DDS ODROBINKA pri ZUŠ, Bernoláková, Košice,

        Divadelný súbor GONG, Bratislava.            

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná porota v zložení: pedagóg VŠMU MgA. Ján Hyža, PhD., dramaturg PhDr. Ľubomír Šárik a pedagogička Konzervatória J. L. Bellu, Banská Bystrica Mgr. art. Katarína Hitzingerová, ArtD. Svoje hodnotenie vyjadrí aj detské fórum Agora, zložené z malých ochotníkov pod vedením dramaturgičky a pedagogičky Mgr. art. Dany Turanskej, ArtD. Víťazný kolektív bude nominovaný na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla – Scénickú žatvu v Martine. Detské publikum, ktoré je adresátom celej prehliadky, bude mať možnosť vidieť počas týchto dní okrem divadelných predstavení spomínaných kolektívov aj predstavenie Šťastný princ v podaní rimavskosobotského DDS Facka zo ZUŠ. Všetky predstavenia v rámci prehliadky sú bezplatne prístupné verejnosti.

Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre nich pripravili zaujímavú divadelnú dielňu s názvom Príbeh – predmet - inscenácia. Viesť ju bude Peter Varga, bábkoherec, absolvent DAMU a zakladateľ pražského bábkového divadla Lokvar, ktorého predstavenie tiež bude súčasťou programu prehliadky.

Dôležitou súčasťou festivalu, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných predstavení. Cieľom je skvalitniť prácu dospelých ochotníkov, poukázať na problémy s detským publikom a vzájomne si vymeniť skúsenosti.

Spestrením programovej ponuky sú tri divadelné predstavenia hostí. Vo štvrtok 31. 5. 2018 o 17.00 hod. najmenších divákov privítajú na nádvorí Čierny orol herci košického Divadla Haliganda, ktorí si pre nich pripravili Rozprávkový automat. Podobne ako pri iných automatoch, aj tento rozprávkový má v ponuke viaceré známe príbehy, z ktorých si vyberajú samotní malí diváci a stávajú sa súčasťou diania na javisku.

Vo večerných hodinách účastníkov aj verejnosť pozývame na predstavenie hnúšťanských ochotníkov z divadla Katalpa, ktorí na prehliadku zavítajú s predstavením  Luigiho srdce alebo Poprava tupým mečom. Na druhý deň prehliadky, piatok 1. júna 2018 o 16.00 hod. privítame v Čiernom orlovi hercov hosťujúceho bábkového divadla Lokvar z Prahy. Divákom ponúknu bábkovú rytiersku komédiu na motívy stredovekej francúzskej legendy Aucissin a Nicoletta.

Posledný deň sa účastníci prehliadky vyberú na návštevu NKP Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach, navštívia vzácny gotický kostolík v Malých Teriakovciach a vystúpia na rozhľadňu Maginhrad.

Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Rimavská Sobota s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Názov prímateľa
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Celkový rozpočet:
10 300,00 €

Výška podpory:
9 000,00 €