Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Ide vesna, ide jar
Prezentácia jarných zvykov a obyčajov v podaní folklórnych kolektívov a jednotlivcov z Plachtiniec, Príbeliec a Hrušova.
„Jarné zvyky a obyčaje sa v obci Plachtince zachovali až do polovice 20. storočia. Boli to hlavne jarné chorovody pri vynášaní „kiseľa“ a jurské chorovody, ktoré sa tancovali v nedeľu pred 24. aprílom a boli spojené so zvykmi ako sú čistenie chotára, studní a studničiek, medokýšov či rôzne hry. Aktérmi týchto prejavov boli hlavne dievky, ale aj mladé ženy, ktoré boli vydaté maximálne jeden rok. V malej miere aj mládenci, ktorí v dedine pripravovali ohníky, pri ktorých dievky tancovali a hrali sa rôzne hry. Chorovody sa spievali bez hudobného doprovodu. Jarné zvyky a obyčaje sa realizovali formou pochôdzok v exteriéri na vopred určených miestach v blízkosti mostov a studničiek.“ (Juraj Matiaš, 1950)
Zámerom projektu je prostredníctvom aktivít priblížiť a udržať záujem o tradičnú (v zmysle prenosu informácie) ľudovú (v zmysle princípu nositeľa) kultúru v jarnom období v Plachtinciach.
Aktivity projektu:
- prezentácia zvyku – vynášanie „kiseľa“;
- prezentácia jarných chorovodov;
- prezentácia jurských chorovodov;
- prezentácia zvyku – čistenie studní, studničiek, medokýšov, chotára;
- prezentácia dievčenských hier – napr. „Na Hrľičku“, „Hoja Ďunďa“, „Tkanja“, „O ručňíčke“.
Hontiansko-ipeľské osvetové stredisko
Celkový rozpočet:
3 250,00 €
Výška podpory:
2 550,00 €