Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Na vlnách literatúry v knižnici

Krátky opis
UMENIE PRE ŠKOLY 2024 - prezentačno-vzdelávacie podujatie
Fotogaléria
Názov podujatia
Komiks ako umenie?

Miesto konania / kraj
Žilina / Žilina

Termín konania
29.02.2024 - 01.03.2024

Popis projektu

Komiks ako umenie (propagačno-vzdelávacie podujatie pre školy)

Komiks je označenie pre sekvenčne usporiadanú postupnosť obrázkov alebo podobných znakov (okrem animovaného filmu), ktorá sprostredkúva informácie (najčastejšie rozpráva príbeh alebo opisuje nejaký dej) a/alebo na čitateľa esteticky pôsobí.

Komiks sa dnes považuje za samostatné umenie či žáner. Ide o spojenie literatúry a výtvarného umenia. Workshop sa bude venovať súčasnému slovenskému komiksu s ukážkami diela.

 

Termín: 29.2.2024 (o 9:00 hod. a 11:00 hod.) a 1.3.2024 (o 9:00 hod.)

Miesto konania: Krajská knižnica v Žiline 

Cieľová skupina: pre žiakov 2. stupňa ZŠ, 8-ročných gymnázií

Na podujatie je nevyhnutné sa prihlásiť. 


Lektorky: Sestry Ivana a Zuzana Jančové

Ivana veľmi rada píše poviedky, príbehy a najnovšie aj komiksy. Jej sestra Zuzana veľmi rada kreslí. Obe sestry tak tvoria dokonalý tím na to, aby spolu vytvárali komiksy, ktoré tak milujú. Vymysleli vlastný komiksový svet so slovenskými hrdinami, no ich príbehy v sebe skrývajú oveľa viac. Vždy sa venujú nejakej dôležitej spoločenskej téme či nesú odkaz mladým ľuďom (ochrana životného prostredia, diskriminácia, demokracia). Komiks Peter: Skúška, Artúr – Čierny Peter je príbeh, kedy už Peter neštuduje, ale snaží sa nájsť si prácu. Komiks Eco&Tank, ktorý sa venuje ekologickým témam, po ňom nasledoval komiks Demo&Diana. Ten vznikol ako podpora mladých vyjadriť si svoj názor pred voľbami. Najnovším komiksom je Čiernovlasý princ, ktorý je iný než všetci ostatní a tým trpí. Túto postavu čaká veľmi zaujímavý osud a pochopí, že byť iný je normálne. Tlač posledného komiksu Čiernovlasý Peter podporilo Ministerstvo kultúry SR. Komiksy sú prístupné pre všetkých v online verzii na našej web stránke sestryjancove.sk.


Projekt Na vlnách literatúry v knižnici - Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia   

 

Názov prímateľa
Krajská knižnica v Žiline

Celkový rozpočet:
4 550,00 €

Výška podpory:
4 500,00 €