Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

BEEN THERE TOGETHER

Krátky opis
BEEN THERE TOGETHER je hra je určená pre jednotlivca nachádzajúceho sa vo verejnom priestore obklopeného neznámymi ľuďmi. Funguje v online verzií vo formáte aplikácie do telefónu. Je vytváraná ako alternatíva k mobilným hrám, ktorá namiesto toho aby vťahovala užívateľa/lku do virtuálnej reality, podnecuje k vnímaniu svojho okolia a spoločnosti v ktorej sa nachádza. Pre Ostravský festival KUKAČKA, je vytvorená nová site-specific “Ostravská” verzia aplikácie.
Fotogaléria
Názov podujatia
BEEN THERE TOGETHER pre festival KUKAČKA v Ostrave

Miesto konania
Česká republika

Termín konania
04.10.2017 - 12.11.2017

Popis projektu


BEEN THERE TOGETHER pre festival KUKAČKA v Ostrave


BEEN THERE TOGETHER je hra je určená pre jednotlivca nachádzajúceho sa vo verejnom priestore obklopeného neznámymi ľuďmi. Funguje v online verzií vo formáte aplikácie do telefónu. Tá je vytváraná ako alternatíva k mobilným hrám a namiesto toho aby vťahovala užívateľa/lku do virtuálnej reality, podnecuje k vnímaniu svojho okolia a spoločnosti v ktorej sa nachádza. Pre Ostravský festival KUKAČKA, je vytvorená nová site-specific “Ostravská” verzia aplikácie.Jednoduchými otázkami a úlohami sa hráč/ka dostáva do magického kruhu hrania sa v realite, v priestoroch, ktoré nie sú bežne na hru určené. Vytvára dočasný svet uprostred obyčajného sveta. Transformuje tak každodenný zážitok ako aj vnímanie verejného priestoru. Vizuálne má pôvod v "event scores", ktoré boli tvorené skupinou Fluxus. Inšpiruje sa aj Situationistickým dérive - metódou neplánovanej cesty urbánnym priestorom.

Na základe 4 rozdielnych levelov hry, si hráč/ka môže zvoliť akú intenzitu hrania preferuje. Nenápadné prevedenie, dovoľuje hráčom/kam hrať hru bez zmeny ich správania na verejnosti a záleží iba na ich rozhodnutí či sa chcú verejnosti priznať, že hru hrajú. Vďaka zámienke hry sa hráč/ka cíti bezpečne osloviť cudzieho, poprosiť o spoluprácu, klásť otázky aj ľuďom, s ktorými je v kontakte prvý krát. 


Počas festivalu Kukačka si môžte zahrať hru BEEN THERE TOGETHER kdekoľvek v Ostrave sa nachádzate. Stačí si na webových stránkach festivalu stiahnuť aplikáciu BEEN THERE TOGETHER a hra bude cestovať s vami. 


Vytvorenie site-specific Ostravskej verzie hry BEEN THERE TOGETHER podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.O festivale Kukačka 7., Pravidla Hry (4.10. - 12.11.2017 ) :

Kukačka je ostravská platforma negaleríjnej prezenácie súčasného umenia, inšpirujúca sa hniezdiacim parazitizmom kukučky obecnej. V jeho intenciách sa snaží vstupovať do verejného priestoru mesta, ktorý si podmaňuje, využíva ho alebo s nim jednoducho iba koexistuje. Niektoré výstupy sú neprehliadnutelné, iné takmer na hranici ľudského vnímania.

Ústredná téma 7.ročníka vychádza z úvah holanského historika a kultúrneho teoretika Johana Huizingy (1872-1945), ktorý v hre videl pôvod všetkej ľudskej kultúry. Všetky veľké pôvodné činnosti ľudského spoločenstva sú podľa neho pretkané hrou. Výtvarnému umeniu, ako jedinému z kultúrnych odvetví, však štatút hry uprel. 

Základná premisa znie: Hráme sa a vieme, že sa hráme, teda sme niečim viac ako rozumnými bytosťami, pretože hra je nerozumná… 

Názov prímateľa
Nina Mikušková

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
2 649,00 €