Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

1+1

Krátky opis
Posledné tohtoročné podujatie z cyklu besied 1+1 bude venované Vianociam, vianočným tradíciám a zvykom na Slovensku.
Fotogaléria
Názov podujatia
1+1 = Zora Mintalová Zubercová a Jozef Mintal

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
07.12.2023

Popis projektu

Posledné tohtoročné podujatie z cyklu besied 1+1 bude venované Vianociam, vianočným tradíciám a zvykom na Slovensku.

Pozvanie do Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach prijala etnologička, historička a muzeologička Zora Mintalová Zubercová, ktorej krásne knižné publikácie (Veľká kniha slovenských Vianoc, Zdravia, šťastia vinšujeme a i.) na tému zimných sviatkov si našli mnoho nadšených čitateľov a čitateliek. Rozprávanie o Vianociach doplní aj druhý hosť – Jozef Mintal, ktorý pôsobil ako reštaurátor v Slovenskom národnom múzeu v Martine, kde okrem iného reštauroval aj betlehemy.

Príďte si k nám spríjemniť adventný čas vo štvrtok 7. decembra 2023 o 17:00 do centrálnej knižnice na Hviezdoslavovu ul. 5.

Zora Mintalova Zubercová, etnologička, historička, neprofesionálna výtvarníčka. Rodená Martinčanka, absolventka Filozofickej fakulty UK v Bratislave, pracovala v Slovenskom národnom múzeu v Martine na rôznych pozíciách. V roku 2000 založila Múzeum Slovenského Červeného kríža. Je autorkou piatich expozícií v Múzeu slovenskej dediny, autorkou a spoluautorkou vyše 50 výstav na Slovensku a v zahraničí, 21 knižných publikácií i 300 štúdií a odborno-popularizačných článkov. Získala viacero ocenení. K jej záľubám patrí kultúra, umenie, cestovanie, príroda, maľovanie, ručné práce.

Jozef Mintal narodil sa na Orave, osemročný odišiel s rodičmi do Martina. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej v Spišskej Novej Vsi. Vzťah k drevu a histórii ho v roku 1979 priviedol do Slovenského národného múzea v Martine, kde bol reštaurátorom historického nábytku, betlehemov, vedúcim oddelenia Správy a ochrany zbierok. Podieľal sa na výstavách, publikoval v zborníkoch. K jeho záľubám patrí umenie, kultúra, cestovanie, záhrada, príroda, kutilstvo. Je prvým čitateľom manželkiných kníh.

Projekt 1+1 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach

Celkový rozpočet:
3 685,00 €

Výška podpory:
3 300,00 €