Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Boris Vian ČERVENÁ TRÁVA

Krátky opis
Boris Vian (1920 – 1959) patrí k najzaujímavejším a najčítanejším francúzskym autorom 20. storočia. Aj na Slovensku má svojich skalných čitateľov. Román "Červená tráva" u nás zatiaľ nevyšiel. Patrí medzi jeho ťažiskové diela a keďže slovenský preklad ešte nie je, chceme túto medzeru zaplniť. Preklad sme zverili skúsenej a veľmi precíznej prekladateľke Michaele Jurovskej. Pripravujeme bilingválne vydanie v edícii TORQUIS. Knihu bude ilustrovať Ján Berger.
Fotogaléria
Názov podujatia
ČERVENÁ TRÁVA

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
15.05.2018 - 01.03.2019

Popis projektu
Vian ako originálny dedič jarryovskej patafyziky a surrealistov vytvára v "Červenej tráve" pomocou fantázie, poézie a humoru svojbytný a pre čitateľa príťažlivý románový svet, ktorý nepriamo odkazuje na súčasnú západnú spoločnosť a poslednú fázu euroamerickej civilizácie – od náboženského a spoločenského pokrytectva a chameleónstva cez výchovu, ktorá citovo mrzačí a oberá o chuť do života, po sebecké až sadistické postoje k blížnym, od presvedčenia, že všetko sa dá kúpiť, cez bezuzdnú chamtivosť až po duševnú a citovú vyprázdnenosť a duchovné umŕtvenie. V jeho parapsychoanalytickom románe s prvkami science-fiction sa opäť objavuje ľúbostná téma ako súčasť širšej a bolestnej témy ľudskej identity a zmyslu ľudskej existencie. Autor kultovej "Peny dní" (1947, slov. 1990), ale aj "Jesene v Pekingu" (1947, slov. 1990), "Dušpastiera z plavárne (slov. 2002) a "Trhača srdca" (1953, slov. Michaela Jurovská, 2009), aj tentoraz cielene využíva jazyk ako zdroj literárnej inšpirácie a odrazový mostík pre vytváranie románových zápletiek a situácií. Text je plný neologizmov, slovných hier, dobových narážok a parafráz a napĺňa našu predstavu výnimočnej literatúry.


Názov prímateľa
Mgr. Peter Chalupa - PETRUS

Celkový rozpočet:
9 265,00 €

Výška podpory:
4 600,00 €