Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Pri jame

Krátky opis
Audiovizuálna esej dokumentaristu Davida Petráša a hudobníka Jozefa Turana
Fotogaléria
Názov podujatia
Pri jame

Miesto konania / kraj
Banská Štiavnica / Banská Štiavnica

Termín konania
09.11.2023

Popis projektu

Performatívna prednáška audiovizuálnej eseji dokumentaristu Davida Petráša a jedného z posledných pohrebných muzikantov na Slovensku, Jozefa Turana. Budú hovoriť o tzv. odprevádzaní zosnulých hudbou, ľudovej tvorivosti a premene rituálov na juhu stredného Slovenska v posledných desaťročiach.
Jozef odohral s harmonikou a vlastnými piesňami viac ako 800 pohrebov. Spoločne s Davidom spracovali jeho rozsiahly archív zápiskov, fotografií a nahrávok. Počas ich trojročného priateľstva tiež založili improvizovanú kapelu s rómskymi muzikantami Dežom a Julom, ktorá sa však po každom koncerte rozpadne. Dozvieme sa prečo.
Súčasťou večera budú aj spontánne hudobné výkony a debaty o dedinskom muzikantstve, jeho špecifikách a mytológii.

Tvorbu a výskum z verejných zdrojov formou štipendia podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
David Petráš

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
4 640,00 €