Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Svoj príbeh rozpráva 5

Krátky opis
Prednáška amatérskeho historika z OZ Ontis: Čo nevieme o Cyrilovi a Metodovi
Fotogaléria
Názov podujatia
Prednáška: Čo nevieme o Cyrilovi a Metodovi

Miesto konania / kraj
Humenné / Humenné

Termín konania
14.11.2023

Popis projektu

Už 10 rokov strážia poschodie Vihorlatskej knižnice v Humennom sochy Cyrila a Metoda, ktoré inštitúcii dlhodobo zapožičal ich autor, Jaroslav Drotár.
O solúnskych bratoch sme sa čo-to učili v škole, poznáme ich ako vierozvestcov, ktorí prišli na misiu na Veľkú Moravu v roku 863. Priniesli nám nové písmo – hlaholiku a staroslovienčina (= stará cirkevná slovančina), čiže kultivovaná macedónčina z okolia Solúna, bola zvolená za jazyk, ktorý sa mal počas misie používať.
Čo však o nich nevieme?
Zaujímavosti z ich pôsobenia priblíži amatérsky historik z OZ Ontis, Jozef Füry.
Kvôli rekonštrukcii knižnice sa prednáška uskutoční v priestoroch Kníhkupectva Na korze.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Vihorlatská knižnica v Humennom

Celkový rozpočet:
2 750,00 €

Výška podpory:
2 200,00 €