Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Košice Artist in Residence 2023
Počas prednášky na Fakulte Umení Nóra Szabó porozpráva o procese a výsledkoch trojmesačnej umeleckej rezidencie organizovanej rezidenciou Kair v Košiciach. Prednáška vás prevedie komplexnou škálou tém; formovaním krasových jaskýň a to, ako sa ich vzhľad podobá ľudskému telu, teóriou rozpoznávania vzorov, ktorá popisuje, ako vnímame objekty vo všeobecnosti, technológiou laserového skenovania, ktorá nám môže poskytnúť pohľad na naše životné prostredie z úplne novej perspektívy, mumifikáciou močaristých tiel prostredníctvom chemickej reakcie prírody a umenie tvorby 3D tlačených sôch.
Nóra Szabó je maďarská umelkyňa, ktorá v súčasnosti je v doktorandskom štúdiu na Maďarskej univerzite výtvarných umení v Budapešti. Szabó sa zameriava na zobrazovanie ľudského tela v kontexte technologického pokroku. Prostredníctvom kombinácie tradičných techník, ako je odlievanie sadry, s digitálnymi médiami, ako je 3D tlač, jej umenie odráža hybridnú povahu našej súčasnej existencie, v ktorej sa prelínajú umelé technológie a organické prvky. Szabó prostredníctvom svojich kompozícií podnecujúcich k zamysleniu spochybňuje konvenčné predstavy o zobrazovaní človeka a vyzýva divákov, aby sa zamysleli nad vyvíjajúcim sa vzťahom medzi človekom a technológiou.
Jej výskum zahŕňa ponor do možností súčasných vizuálnych reprezentácií ľudského tela vo vzťahu k aktuálnemu technologickému vývoju, ktoré skúma v rámci systému posthumánnych teórií. Hypotézou tejto intervencie je, že prirodzené telo prechádza zmenou pri stretnutí s umelými materiálmi, pričom koncept ľudského tela sa čoraz viac zbližuje smerom k heterogénnej kompozícii, ktorú možno vizuálne reprezentovať prostredníctvom kombinovaného využitia analógových a digitálnych materiálov.
KAIR
Celkový rozpočet:
62 160,00 €
Výška podpory:
40 000,00 €