Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Košice Artist in Residence 2023

Krátky opis
Tento mesiac nás čaká posledné tohtoročné Open Studios Night, na ktorom sa vám predstavia tri najnovšie KAIR rezidentky - Eunju Hong, multimediálna umelkyňa pôvodom z Južnej Kórei, Yuliia Manukian, ukrajinská novinárka a kurátorka, a Beata Rojek, poľská vizuálna umelkyňa.
Fotogaléria
Názov podujatia
Open Studios Night w/ Eunju Hong, Yuliia Manukian & Beata Rojek

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
10.11.2023

Popis projektu

Tento mesiac nás čaká posledné tohtoročné Open Studios Night, na ktorom sa vám predstavia tri najnovšie KAIR rezidentky - Eunju Hong, multimediálna umelkyňa pôvodom z Južnej Kórei, ktorá žije a pracuje v Nemecku, Yuliia Manukian, ukrajinská novinárka a kurátorka, ktorá sa zameriava na súčasné umenie, mestské problémy, ochranu a propagáciu kultúrneho dedičstva a Beata Rojek, poľská vizuálna umelkyňa s rozpoznateľným, živým štýlom, ktorý siaha od nostalgickej abstrakcie až po strohé streetartové vzory.


Eunju Hong skúma vplyv technológií na spoločnosť a človeka. Svoje fiktívne príbehy prelína prostredníctvom filmu, nájdených záberov, performance a inštalácie. Ponára sa do mikroskopických zásahov, skúma zmyslové a emocionálne prispôsobenie tela a zároveň skúma dystopické predstavy, ktoré vznikajú, keď prevládne predpojatá technológia AI. V súčasnosti sa venuje výskumu súvislostí medzi kolektívnou traumou vyvolanou novými materiálmi, zbraňami, medicínskou technológiou a individuálnymi skúsenosťami.


Yuliia Manukian je novinárka v oblasti kultúry, kurátorka umenia a mestských projektov mimovládnej organizácie Urban Re-Public (Cherson, Ukrajina), ktorá sa zameriava na súčasné umenie, mestské problémy, ochranu a propagáciu kultúrneho dedičstva. Je vášnivou bádateľkou modernistickej architektúry (Cherson, Užhorod, Weimar, Dessau, Kaunas, Klaipeda, Bukurešť, Brno, Hradec Králové). 


Beata Rojek je umelkyňa, ktorá sa špecializuje na maľbu, kresbu, komiks a iné formy vizuálneho umenia. Diela Beaty Rojek sú plné príbehov, inšpirované európskou literatúrou, rozprávkami, starovekými legendami, teologickými spismi a pohanskými vierami, ktoré sa prelínajú spolu s osobnými príbehmi umelkyne. V posledných rokoch sa Rojek viac fokusuje na prácu s ľuďmi a preto by počas svojej rezidencie v Košiciach, v súvislosti s nedávnou výstavou “Yesterday’s dreams weave the ruins of tomorrow’s temples” a komiksom “Abortion Stories”, chcela vyzvať zainteresovaných čitateľov k zdieľaniu osobných príbehov súvisiacich s témou potratu.

Názov prímateľa
KAIR

Celkový rozpočet:
62 160,00 €

Výška podpory:
40 000,00 €