Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Hermann Hesse DEMIAN

Krátky opis
Ide o ťažiskové dielo Hermanna Hesseho, ktoré by malo byť na pultoch kníhkupectiev stále. Prvý raz bude mať slovenské vydanie doslov Volkera Michelsa. Ide síce druhé slovenské vydanie, ale je to významný titul, ktorý sme vybrali na vydanie po konzultácii s Volkerom Michelsom. Vyjde v dôležitej edícii TERRA, v ktorej sme už predtým vydali 4 Hesseho knihy (niektoré boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska). Knihu chceme prezentovať v spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave.
Fotogaléria
Názov podujatia
Demian

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
17.05.2018 - 10.10.2018

Popis projektu

Významné dielo Hesse publikoval prvý raz v roku 1919 pod pseudonymom Emil Sinclair. Po svetovej vojne bol autor pre svoje výrazné pacifistické a antinacionalistické postoje v Nemecku vo veľkej nemilosti a tak jeho vydavateľ Samuel Fischer vydal knihu pod pseudonymom a s podtitulom "Príbeh mladosti". Autorstvo Hesse priznal až neskôr, keď kniha získala významné ocenenie za autorskú prvotinu. Cenu vrátil a odvtedy dielo vychádzalo už iba pod jeho menom a s podtitulom "Príbeh mladosti Emila Sinclaira". "Demian" je príbeh detstva a dospievania mladého muža hľadajúceho si svoje miesto v zložitosti vzťahov a doby. Dielo nesie - vlastne ako u Hesseho vždy - veľmi silné autobiografické prvky. Je prešpikované psychoanalýzou, ktorou sa Hesse v tom čase výrazne zaoberal. Dokonca komunikoval a bol určitý čas pacientom C. G. Junga, pod ktorého vplyvom aj knihu napísal. Výraznou postavou diela je Pistorius, predlohou k nej je Hesseho celoživotný priateľ a jeho psychoanalytik Josef Lang (pozri knihu "Hesseho ženy"). Kniha obsahuje okrem psychoanalýzy spústu gnostických symbolov a úvah. Hlavným nositeľom gnosticizmu a objavovania je najlepší priateľ a ochranca rozprávača - DEMIAN. On a jeho matka Eva (symbol ženstva) ovplyvňujú skúmanie nepoznateľného boha (Abraxas) vyformovanie hlavného hrdinu Emila Sinclaira. Brilantne napísaná kniha oslovuje čitateľov doteraz a určite si zaslúži druhé (kvalitnejšie) slovenské vydanie s doslovom Volkera Michelsa.

Názov prímateľa
Mgr. Peter Chalupa - PETRUS

Celkový rozpočet:
7 450,00 €

Výška podpory:
3 300,00 €