Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Jaroslav Kyša: All the Weight of the World (2016) - akvizícia Považskej galérie umenia v Žiline
Jaroslav Kyša je jedným z prvých absolventov Ateliéru slobodnej kreativity 3D Juraja Bartusza na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Okrem početných výstav na Slovensku i v zahraničí bol finalistom Ceny Oskára Čepana, Ceny Nadácie NOVUM, ale aj nemeckej Szpilman Award. Vo svojej tvorbe sa prostredníctvom intervencií vo verejnom priestore, materiálnych prác (sochárske objekty) a videoinštalácií venuje otázkam kolektívnej pamäte a jej (ne)možnostiam reprezentácie prostredníctvom tradičných monumentálnych foriem, nestálosti a premenlivosti objektov v čase a priestore, či efemérnosťou okamihov vnímania ako takého. Jeho hlavným tematickým materiálom sú fyzikálne zákony, ktoré manipuluje, ohýba a využíva na znázornenie metafor súvisiacich s kultúrnou pamäťou, s geologickými procesmi a reflexiou (neschopnosti) vnímania času. Dielo All the Weight of the World (2016) – Všetka váha sveta je po formálnej stránke video o dĺžke 2min. 59s. Výrazové prostriedky videa sú radikálne minimalistické, video je tak esteticky neutrálne a chladné – mužská ruka prstom sleduje neprirodzený pohyb guľôčky - inak než bežne fungujúcu gravitáciu. Video bol prvý krát prezentované na výstave Zero Meridian v bratislavskej Zahorian & Van Espen Gallery v roku 2016, v tom istom roku bolo súčasťou kolekcie diel kolektívnej výstavy súčasných videoumelcov - Potenciál každodennosti v Považskej galérii umenia v Žiline.
Nadobudnutie akvizície podporil Fond na podporu umenia.
Považská galéria umenia v Žiline
Celkový rozpočet:
1 500,00 €
Výška podpory:
1 100,00 €