Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Letokruhy sa rozširujú… / Annual Rings Are Widening…
Výstava s názvom Letokruhy sa rozširujú… / Annual Rings Are Widening… prezentuje dva umelecké projekty. Prvým je videoartové dielo Kambium 1492 Denisa Kozerawského & Petra Kašpara, ktoré sa pohybuje na pomedzí dokumentu a špekulatívnej fikcie a prepája príbeh kokošovského dubu z chránenej rezervácie na východnom Slovensku s kolonizáciou Ameriky a naším vzťahom k prírodnému a kultúrnemu dedičstvu. Druhou prácou je objektová inštalácia s názvom Hlušiny od holo- kolektívu sústreďujúca svoju pozornosť na stredovýchodnú oblasť Slovenska, konkrétne na skládku, ktorá vznikla ťažbou ťažkých kovov, a ktorá premenila výsek krajiny na neúrodnú pustatinu bez známok života. Hlavnou aktérkou ich poeticky ladeného diela je slnečnica. Oba prezentované projekty prepája záujem o ekológiu a terénny výskum či rozprávanie prostredníctvom prírodných aktérov/-ok a špekulatívny prístup.
Vzhľadom na svoju dĺžku bude prezentované videartové dielo Kambium 1492 v galérii Šopa premietané v polhodinových intervaloch.
Program otvorenia:
18:00 – 19:00 artist talk s Denisom Kozerawskim a Petrom Kašparom
19:00 projekcia videa Kambium 1492
19:30 projekcia videa Kambium 1492
20:00 projekcia videa Kambium 1492
20:30 projekcia videa Kambium 1492
21:00 projekcia videa Kambium 1492
Stromy nie sú ticho.
Rozprávajú nám, čo sa stalo.
Za tie roky sa do nich vryla pamäť prírody.
Úryvok z prezentovaného diela Kambium 1492 (Denis Kozerawski & Peter Kašpar, 2022)
It was a hot morning;
the droplets looked like
morning dew.
But it wasn’t dew
that was forming – the sun’s heat
was causing
mercury to emerge from the soil.
Úryvok z prezentovaného diela Hlušiny (holo- kolektív, 2023)
DENIS KOZERAWSKI (*1990) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (Intermédiá a multimédiá, Fotografia a nové médiá). Je spoluzakladateľom občianskeho združenia a umeleckej platformy APART a iniciátorom a spolu-kurátorom galérie A Promise of Kneropy. Od roku 2015 je zároveň porotcom International Film Festival Bratislava a spoluorganizátorom Bratislava BAK Summer School. Jeho tvorba bola prezentovaná v Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku, v Alserkal Arts Foundation v Dubaji, v Galérii hlavného mesta Prahy, v Kunsthalle Bratislava, Kunsthalle Košice, vo Východoslovenskej galérii, VUNU Gallery, HIT Gallery, v Oblastnej galérii v Liberci, v Kunsthalle TRAFO v Štetíne a v Kronika CC v Bytomi (Poľsko), v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, Zoya Gallery, v Easttopics v Budapešti atď. Kurátorsky sa podieľal na projektoch v A Promise of Kneropy, v Galérii Krokus, HIT Gallery, APART STUDIO a Kunsthalle Bratislava. Je laureátom Ceny Oskára Čepana.
PETER KAŠPAR (*1983) študoval na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Absolvoval stáže a umelecké rezidencie v rámci School
of Visual Arts Residency v New Yorku (2015), The Fountainhead, Miami, FL (2016) a School of the Art Institute, Chicago (SAIC Incentive Scholarship). Jeho tvorba bola prezentovaná v rámci samostatných výstav v priestore A promise of Kneropy (Liquid Being, 2021), v rámci The Java Project, Brooklyn, NY (Sunroof, 2017), Lyons Wier Gallery, New York, NY (Intensions Variable, 2015), v Miami, FL (Drogerie Art Projects, 2013) a v rámci kolektívnych výstav v Galérii hlavného mesta Prahy, Pragovka Gallery, v Galérii Jána Koniarka v Trnave, v Queens Museum, Queens, NY, v Brooklyne, NY, Miami, FL, v rámci New York Pulse Contemporary Art Fair, v Catinca Tabacaru Gallery v New Yorku atď. Je laureátom Ceny Oskára Čepana (2022). Okrem svojej umeleckej praxe je súčasťou platformy Sorrywecan a zakladateľom štúdia Humanoid Research Lab.
HOLO- je kolektív, holobiont, ktorý vzišiel z fascinácie fungovania prírody. Jeho primárny záujem sa dotýka vzťahu človeka a ne-ľudských aktérov, pričom využíva najmä postantropocentrické a špekulatívne prístupy. Pomocou 3D skenovania prechádza z fyzickej do digitálnej sféry, pričom si vyberá fragment prírodného prostredia a buduje okolo neho nový príbeh. Prepájaním najnovších technológií a terénneho výskumu smeruje našu pozornosť k fiktívnym/budúcim krajinám, v ktorých človek už nemusí byť stredobodom univerza. Holo- kolektív založili Michaela Cagáňová (*1999) a Kamila Valešová (*1995), ktoré sú zároveň jeho aktuálnymi členkami. Obe spája záujem o odkrývanie vzťahov človeka a mimoľudských druhov a nabúravanie binárneho chápania prírody. V rámci kolektívu holo- kombinujú, na základe doterajších skúseností a štúdia (KABK/the Hague, VŠVU/Bratislava), médiá ako sklo a digitálny environment.
Výstavy tejto galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
Projekt ďalej podporilo Mesto Košice.
BIIIF
Celkový rozpočet:
40 373,00 €
Výška podpory:
28 000,00 €