Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

DOTYKY A SPOJENIA 2020

Krátky opis
Výberový nesúťažný festival Dotyky a spojenia ponúkne v termíne od 19. – 24. júna v Martine 33 inscenácií z 28 divadiel zo 14 slovenských a českých miest, 11 predstavení v Hlavnom programe, 5 predstavení v programe Pre mladé publikum, 7 predstavení v programe Junior, 22 rôznych diskusií o divadle, 6 koncertov, 2 výstavy, 2 workshopy a 5 tvorivých dielní pre deti.
Fotogaléria
Názov podujatia
DOTYKY A SPOJENIA 2023

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
19.06.2023 - 24.06.2023

Popis projektu

Záštitu nad festivalom Dotyky a spojenia prevzala prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová. Záštitu nad Pracovným programom festivalu prevzala ministerka kultúry pani Silvia Hroncová. Patrónmi festivalu sú členka umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková a bard slovenskej réžie, profesor Ľubomír Vajdička.

Festival Dotyky a spojenia sa už roky snaží čo najviac otvoriť verejnosti. Hráme divadlo pre všetkých
a zadarmo v okolí námestia pred divadlom, cez deň aj večer. Organizujeme tvorivé dielne pre malé deti, ako aj workshopy dramatickej výchovy priamo v triedach na školách. Diskutujeme s tvorcami
o tom, ako vznikala ich inscenácia, pričom otázky kladú aj diváci a diváčky v publiku. Ponúkame priestor odborníkom, aby v rámci verejnej diskusie vyjadrili svoj názor na festivalové inscenácie. Prvý kontakt detí s divadlom, vzdelávanie, odborné tematické diskusie, viac priestoru pre študentov
a študentky divadelných škôl, prísne výberový program, divadlo pre mladé publikum, inscenácie zriaďovaných a nezriaďovaných divadiel, konštruktívne debaty a stretnutia divadelníkov a divákov, aj o tom je náš festival,“
priblížila štruktúru festivalu jeho programová riaditeľka Monika Michnová.

HLAVNÝ PROGRAM je ťažiskovou časťou festivalu. Tvorí ho 10 inscenácií,  ktoré mali premiéru od apríla 2022 do apríla 2023. Za výber Hlavného programu zodpovedá dramaturgická rada festivalu
v zložení: divadelná kritička Barbora Forkovičová, divadelná kritička Zuzana Timčíková, dramaturg a hudobný skladateľ Róbert Mankovecký a dramaturgička Monika Michnová.

INSCENÁCIE V HLAVNOM PROGRAME

20. jún: Nikdy Navždy – Divadlo Petra Mankoveckého,
20. jún: Palárik (a to jeho teátro) – Divadlo Jána Palárika v Trnave (otvorenie festivalu)
21. jún: Idioti – Národné divadlo Košice
21. jún: SME KRAJINA: Príbeh ľudí, priehrady a času – Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene
22. jún: Woyzeck – Jókaiho divadlo v Komárne
22. jún: Kocúrkovo – Slovenské národné divadlo
23. jún: Terra Apathy – Divadlo Pôtoň
23. jún: Iokasté – Slovenské komorné divadlo Martin
24. jún: Čajka – Divadlo z Pasáže
24. jún: Tí druhí – Offline (ukončenie festivalu)

PROGRAM PRE MLADÉ PUBLIKUM tvorí 5 inscenácií pre deti a tínedžerov s premiérou od apríla 2022 do apríla 2023. Garantkou programu je teatrologička Lenka Dzadíková.

20. jún: Stano a Zlá noha – Divadlo LUDUS
21. jún: Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko – Bratislavské bábkové divadlo
22. jún: A ako Antarktída – Bábkové divadlo Žilina
23. jún: O nič nejde – Nové divadlo
24. jún: Veľká cesta – Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici

 

Súčasťou programu festivalu mal byť aj večerný koncert Dana Heribana, na ktorom mal so svojou kapelou predstaviť svoj najnovší album. „V čase vrcholných príprav festivalu nás zastihla a šokovala nečakaná smutná udalosť, umrel náš kolega a priateľ Dano Heriban. Z našich pamätí a sŕdc však nikdy neodíde a v rámci programu festivalu mu venujeme špeciálny koncert v termíne, keď mal na pódiu stáť on, v piatok 23. júna,“ vysvetľuje Tibor Kubička, riaditeľ festivalu Dotyky a spojenia.

 

 

Súčasťou festivalu Dotyky a spojenia 2023 bude aj:

▪ program v sekcii Junior, ktorý prezentuje inscenácie študentiek a študentov umeleckých škôl;

▪ popoludňajší program pre celú rodinu, ktorý prinesie do ulíc Martina pouličné divadlo;

▪ večerný program na námestí pred martinským divadlom, ktorého súčasťou sú divadelné inscenácie a koncerty;

▪ tvorivé dielne pre deti;

▪ divadelné workshopy pre profesionálov;

▪ mnoho diskusií o divadle, spomedzi nich diskusia Denníka N s ministerkou kultúry Silviou Hroncovou, odborné diskusie Platforma, diskusie s divákmi po skončení predstavení v Hlavnom programe a záverečná hodnotiaca diskusia Finále.


Všetky dôležité informácie o programe a festivale nájdete na webovej stránke http://www.dotykyaspojenia.sk/"> style="font-size:10.0pt;mso-bidi-font-family:Calibri;color:windowtext">dotykyaspojenia.sk.

Tlačové správy
, záznam z tlačovej konferencie zo 14. júna 2023 a vizuál 18. ročníka festivalu nájdete na jednom mieste v sekcii http://www.dotykyaspojenia.sk/"> style="font-size:10.0pt; color:windowtext">Press na webovej stránke http://www.dotykyaspojenia.sk/"> style="font-size:10.0pt;color:windowtext">dotykyaspojenia.sk


Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner festivalu, festival tiež podporili Žilinský samosprávny kraj, mesto Martin a Fond LITA.

Názov prímateľa
Slovenské komorné divadlo Martin

Celkový rozpočet:
212 000,00 €

Výška podpory:
120 000,00 €