Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Hudba u Fullu 2023

Krátky opis
Cyklus komorných koncertov Hudba u Fullu bude pokračovať koncertom sopranistky Jany Pastorkovej a gitaristu Karola Kompasa. V ich interpretácii zaznejú diela Gabriela Faurého, Jevdenija Iršaia, Petra Machajdíka, Pauline Viardotovej, Erika Satieho, Reynalda Hahna a Dušana Martinčeka.
Fotogaléria
Názov podujatia
Jana Pastorková (soprán) & Karol Kompas (gitara) v rámci projektu Hudba u Fullu 2023

Miesto konania / kraj
Ružomberok / Ružomberok

Termín konania
29.06.2023

Popis projektu

Duo Jana Pastorková (soprán) a Karol Kompas (gitara) pripravilo na rok 2023 sériu koncertov nazvaných „Piesne o láske – Chansons d'amour“. 

Koncerty majú dve dramaturgické línie. Prvá prináša hudbu slovenských autorov (Ľuboš Bernáth, Jevgenij Iršai, Peter Machajdík, Ján Králik), ktorých skladby budú týmto duom premiérovo uvedené. Druhá línia prináša francúzske piesne z prelomu 19. a 20. storočia (Gabriel Fauré, Erik Satie, Pauline Viardotová, Reynaldo Hahn). Medzi piesňami zaznejú skladby súčasných slovenských autorov pre sólovú gitaru.

Jana Pastorková študovala spev na Konzervatóriu v Bratislave (Jana Billová), na VŠMU (Viktória Stracenská) a interpretáciu starej hudby na Conservatoire National Supérieur de Musique v Lyone (Marie-Claude Vallin). Zúčastnila sa viacerých interpretačných kurzov v Prahe, Brne, Siene, Périgueux, Brémach a na Bachakademie v Stuttgarte, zameraných prevažne na starú hudbu. Počas štúdií pôsobila ako hosť v Opere SND, Komornej opere, v Štátnej opere v Banskej Bystrici, kde neskôr bola angažovaná ako sólistka a zároveň spolupracovala s Komornou operou Orfeo v Brne. V súčasnosti sa venuje koncertnej a pedagogickej činnosti. Repertoár Jany Pastorkovej siaha od 17. storočia po súčasnosť. Premiérovo uvádza skladby slovenských autorov. Spolupracuje s viacerými domácimi a zahraničnými ensemblami ako napr. Musica aeterna, Musica Florea, Solamente naturali, La Gambetta, Ars Antiqua Austria, Arte dei Suonatori, Cappella Istropolitana, Slovenský komorný orchester, Štátny komorný orchester Žilina, VENI ensemble, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Slovenská filharmónia, a iné. Bola členkou súborov Musick for a While a Ars posoniensis. Realizovala nahrávky pre hudobné vydavateľstvá Musica, LUX media, Slovart records, Ecolio, AP Projekt, Hudobný fond, Vydavateľstvo Slovenského rozhlasu.

Karol Kompas študoval gitaru na Konzervatóriu v Žiline (J. Labant), na VŠMU v Bratislave (J. Zsapka) a na Hudobnej Akadémii v poľských Katowiciach (A. Gruska, W. Palacz). Doktorát získal na Katedre hudby UKF v Nitre, kde v súčasnosti pôsobí. Učí tiež na Konzervatóriu v Topoľčanoch. Okrem klasickej hudby študoval aj jazz (K. Kováč, M. Zahradník). Získal niekoľko ocenení na interpretačných súťažiach doma ale i v zahraničí, napríklad v Londýne, v Krynici v Poľsku. Okrem Slovenska vystupoval na festivaloch v Anglicku, Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Srbsku a Čechách. Ako sólový i komorný hráč spolupracoval s orchestrami ako Veni Ensemble, Musica Aeterna, ZOE orchestra a i. Je zakladateľom súborov PiaTango Project a Mertz Guitar Duo. V posledných rokoch sa Karol Kompas zameriava najmä na slovenskú hudbu a hudbu Argentíny, rovnako v sólovej aj komornej interpretácii. Absolvoval niekoľko sérií koncertov s dramaturgiami nazvanými ako „Päť storočí gitary na Slovensku“, „Príbehy argentínskeho tanga“, „Gitarová hudba Argentíny“. V slovenskej alebo svetovej premiére uviedol aj niekoľko diel slovenských autorov (Pavol Krška, Jevgenij Iršai, Alexander Döme). Okrem klasickej hudby sa aktívne venuje argentínskemu tangu, šansónu, muzikálu a jazzu. Pôsobí v šansónovom duu Kráľová & Kompas, s ktorým v roku 2019 za početnej účasti hosťujúcich hudobníkov vydali album „Po horách jazerách“. Zaoberá sa tiež aranžovaním a komponovaním prevažne komornej hudby. V roku 2015 založil festival argentínskeho tanga Fatango v Nitre a je jeho dramaturgom.

Názov prímateľa
Simach Art

Celkový rozpočet:
5 535,00 €

Výška podpory:
4 500,00 €