Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Elia Nurvista - Shopping: Pineapple, Sauerkraut, Wasabi, Chickpea

Krátky opis
Kurátorka výstavy: Borbála Soós Spoločný obed: 20. 5. 2023 / 14.00 - 15.00 Otvorenie výstavy: 20. 5. 2023 / 15.00 Trvanie výstavy: 20. 5. 2023 — 8. 7. 2023 Miesto: Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice Otváracie hodiny: STR - PIA / 15.00 - 18.00, SO / 13.00 - 18.00
Fotogaléria
Názov podujatia
Elia Nurvista - Shopping: Pineapple, Sauerkraut, Wasabi, Chickpea

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
20.05.2023 - 08.07.2023

Popis projektu
Kurátorka výstavy: Borbála Soós
Spoločný obed: 20. 5. 2023 / 14.00 - 15.00
Otvorenie výstavy: 20. 5. 2023 / 15.00
Trvanie výstavy: 20. 5. 2023 — 8. 7. 2023
Miesto: Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice
Otváracie hodiny: STR - PIA / 15.00 - 18.00, SO / 13.00 - 18.00

Pozývame Vás na otvorenie výstavy s názvom Shopping: Pineapple, Sauerkraut, Wasabi, Chickpea, ktoré začína spoločným obedom. Budete môcť ochutnávať, experimentovať a vytvárať si vlastné interkultúrne / (ne)autentické jedlá z rozmanitých surovín.

Výstava sa zaoberá záujmom indonézskej umelkyne Elii Nurvisty o témy jedla či receptov v zmysle kultúrneho dedičstva. Poukazuje na rôzne politické programy a rozpory medzi prijímaním tovaru vrátane potravinových výrobkov a odmietaním ľudí, napríklad žiadateľov o azyl či migrantov. Ďalej skúma rozdiel medzi reprezentáciami miestnych (tradičných) a globálnych (exotických) kultúr potravín.

Ak sa kapitalizácia kultúrneho dedičstva zneužije na politické alebo ekonomické účely, vlastnícke nároky premenia nehmotné kultúrne dedičstvo, ako napríklad národné pokrmy, na bojové pole. Čo pre nás znamená tradičná kuchyňa? Autentickosť kultúry a národnú identitu častokrát udávajú tí, ktorí sú pri moci. Ľudia opojení národnou hrdosťou zvyknú opomínať zložitú históriu a nuansy svojej kultúry, ako napríklad pôvod surovín, spôsob, akým sa na dané územie dostali, alebo spôsoby prípravy jedál, ktoré do ich krajiny možno priniesli iné národy utekajúce pred vojnou, zotročením alebo kolonizáciou... Kuchárske recepty sú knihy plné príbehov o prepájaní kultúr, o rozdieloch v bohatstve, moci, prístupe k poľnohospodárskej pôde a o všeličom inom...

Čo pre nás predstavuje exotika? Exotické je niečo, čo je cudzie a zároveň príťažlivé. Exotika je predmetom romantického konzumného spôsobu života a žiadostivosti bieleho kolonialistu, ktorý na ňu vrhá lačné pohľady. Ako do tohto obrazu zapadá Slovensko? Sme schopní prijať skutočnosť, že prostredníctvom globálneho obehu potravín, prísad, kultúr a ľudí si aj naša krajina užíva plody kolonizácie?


Elia Nurvista (nar. 1983, Yogyakarta, Indonézia) už viac ako desať rokov skúma otázky súvisiace s kultúrami potravín. Prostredníctvom svojej praxe skúma okrem iného prepletené dejiny medzi výživou a politikou, kolonializmom, migráciou a kapitalistickými silami. Diskusie o jedle využíva ako nástroj na riešenie naliehavých sociálnych, ekonomických a kultúrnych napätí.
V roku 2015 Elia iniciovala založenie skupiny Bakudapan pre štúdium jedla, ktorá zahŕňa výskumníkov z rôznych oblastí a pôsobí na pomedzí umenia, etnografie, výskumu a praxe.
Elia sa zúčastnila na viacerých výstavách vrátane Sharjah Biennial 15 (2023); Bakudapan: The Flavor of Power, Yamaguchi Media Arts Centre, Japonsko (2023); At The Table Garage Rotterdam, Holandsko (2023); Sur le feu Palais des Beaux-Arts, Paríž, Francúzsko (2023); Dhaka Art Summit, Bangladéš (2020), Karachi Biennale, Pakistan (2019) a "The 9th Asia Pacific Triennial of Contemporary Art", v QAGOMA, Brisbane, Austrália (2018) a ďalšie. Bola tiež kurátorkou Jogja Biennale Equator VI; Indonézia s Oceániou (2021), ADAM LAB v TPAC (Taipei Performing Arts Center) s Transient Collective (2020) a solidárnej platformy na tému Land, Water, Farming, Food: Struggle for Sovereignty. Od júla do septembra 2023 bude rezidenčnou umelkyňou v MeetFactory v Prahe.

Výstavy tejto galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
Projekt ďalej podporilo Mesto Košice.
Názov prímateľa
BIIIF

Celkový rozpočet:
40 373,00 €

Výška podpory:
28 000,00 €