Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Košice Artist in Residence 2023

Krátky opis
Umelecký projekt Markéty Dlouhej - Stopy, ktoré miznú, silne súvisí s konceptom Degrowth. Počas sobotňajšieho eventu budeme v krajine objavovať efemérne svetelné objekty, tvorené predovšetkým rastlinnými materiálmi, ktoré Markéta počas svojej dvojmesačnej rezidencie zbierala priamo na našich lúkach.
Fotogaléria
Názov podujatia
Markéta Dlouhá - Stopy, ktoré miznú

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
29.04.2023

Popis projektu

Umelecký projekt v krajine: 29.4. 2023 o 19.00 / Park Anička

Kurátorka: Tatiana Takáčová

*v prípade zlého počasia sa otvorenie bude konať 30.4.2023


Umelecký projekt Markéty Dlouhej - Stopy, ktoré miznú, silne súvisí s konceptom Degrowth. Počas sobotňajšieho eventu budeme v krajine objavovať efemérne svetelné objekty, tvorené predovšetkým rastlinnými materiálmi, ktoré Markéta počas svojej dvojmesačnej rezidencie zbierala priamo na našich lúkach. 

Objekty sa pre ňu stávajú metaforou neustálej transformácie. Ako okolité lúky, tak samotný les podlieha času, vonkajším vplyvom a neustálej premene. Akceptovať tento proces je ako akceptovať smrteľnosť. Metafora ukazuje, ako možno zdanlivo mŕtve štruktúry znovu využiť ako cenný materiál, z ktorého môžu vzísť nové formy. Rovnako pomalá premena rastlinného vlákna a využitie semien nadobúda sekundárnu hodnotu - hnojenie pôdy a obohacovanie lokálneho ekosystému.

Rozpad tvarov v čase je nevyspytateľný, spolupracuje s okolím, poveternostnými podmienkami, vlhkosťou a náhodou. Projekt sa zaoberá témou smrti a deštrukcie ako súčasti nových kompozícii a tvorivého procesu.    


Markéta Dlouhá je česká umelkyňa, ktorá sa vo svojej práci zameriava na osobné naratívy a ekológiu prostredníctvom tvorby kníh, grafiky, poézie, kresby, výšiviek a svetelných inštalácií. Jej ekologický prístup k umeniu zahŕňa upcykláciu a recykláciu materiálov, vrátane výroby papiera zo starého oblečenia, rastlinných vlákien a starého papiera. Používa taktiež ekologické tlačové farby a experimentuje s prírodnými pigmentami, ktoré sama zbiera.

Vyštudovala kresbu a výtvarnú grafiku na Univerzite v Ostrave a ďalej pokračovala v štúdiu umeleckej grafiky na Univerzite v Gdansku. Jej práce boli súčasťou rôznych skupinových i samostatných výstavách doma aj v zahraničí a jej ekologický prístup k tlači vyústil do viacerých spoluprác s umelcami a ekologickými módnymi značkami. V súčasnosti sa zameriava na vybudovanie vlastného ateliéru papierenského a grafického umenia v Českej republike.

Názov prímateľa
KAIR

Celkový rozpočet:
62 160,00 €

Výška podpory:
40 000,00 €