Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
WSAE - World Summit of Arts Education '2023
World Summit of Arts Education: Je udržateľnosť v kultúre udržateľná?
V nasledujúcich riadkoch a v nasledujúcom linku vám autorka, slovenská divadelná umelkyňa Monika Necpálová, s radosťou prináša pohľad na summit z rýchlika.
https://thaliateatro.sk/world-summit-of-arts-education-je-udrzatelnost-v-kulture-udrzatelna/?fbclid=IwAR0xpOHy5aA1pTrFuO9z0Yf-nI7KXeX6EEXg0WaFj3zV0ALlk7gStxC50AI"> style="font-size: 11.5pt; font-family: Arial; color: rgb(17, 85, 204); font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; font-variant-alternates: normal; vertical-align: baseline;">https://thaliateatro.sk/world-summit-of-arts-education-je-udrzatelnost-v-kulture-udrzatelna/?fbclid=IwAR0xpOHy5aA1pTrFuO9z0Yf-nI7KXeX6EEXg0WaFj3zV0ALlk7gStxC50AI"> dir="ltr" style="line-height: 1.2; margin-top: 0pt; margin-bottom: 0pt;">
Urývok z článku:
Hlavným organizátorom svetového podujatia je World Alliance for Arts Education (WAAE). WAAE je globálnou alianciou medzi nasledovnými medzinárodnými organizáciami umeleckého vzdelávania: International Theater/Theatre and Education Association (IDEA), International Society for Education through Art (InSEA), International Society for Music Education (ISME), World Dance Association (WDA). Práve tieto organizácie si počas summitu na Madeire dali za cieľ vypracovať odporúčania pre UNESCO, v ktorých sa zameriavajú na postavenie umelcov a pedagógov pri vzdelávaní, tvorbe kultúry a v spoločnosti ako takej.
Účastníci summitu na Madeire sa venovali tomu, ako kultúra a umenie môžu prispieť k udržateľnému rozvoju spoločnosti a k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja, ktoré predstavujú globálnu stratégiu OSN z roku 2015 na ochranu planéty, udržanie mieru a prosperity. Dôležitosť vzdelávania pri udržateľnom rozvoji sa javí hlavne pritom, ako pomôcť ľuďom rozvíjať ich prístupy, zručnosti, skúsenosti, perspektívy a vedomostí, ktoré by viedli k rozhodnutiam a konaniam z ktorých by benefitovali oni sami ako jednotlivci aj celá spoločnosť. Tieto rozmery globálnej stratégie treba vnímať v kontexte kultúrnej diverzity. Podpora kultúry a umeleckého vzdelávania tu zohrávajú kľúčovú úlohu pri transformovaní spoločnosti. V tomto smere sú nenahraditeľní edukátori, učitelia a umelci. Kultúra a umenie môžu vytvárať prostredie, v ktorom sa posilňuje myšlienka individuálnej zodpovednosti pri trvalo udržateľnom rozvoji.
Autorka článku uviedla na WSAE workshop pre medzinárodnú odbornú verejnosť. Jej mobilitu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Monika Necpálová
Celkový rozpočet:
0,00 €
Výška podpory:
2 000,00 €