Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Košice Artist in Residence 2023

Krátky opis
​​Na príklade súčasných oficiálnych a otvorených ukrajinských archívov (youtube, tiktok, instagram) si predstavíme, ako sa da tento druh filmového materiálu využívať vo vlastnej tvorbe.
Fotogaléria
Názov podujatia
Možnosti využitia oficiálnych a open source archívov v umeleckej tvorbe s Annou Kryvenko / Case studies

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
18.04.2023

Popis projektu

18.4.2023 11.40

Súkromná škola umeleckého priemyslu filmováNa príklade súčasných oficiálnych a otvorených ukrajinských archívov (youtube, tiktok, instagram) si predstavíme, ako sa da tento druh filmového materiálu využívať vo vlastnej tvorbe.

Filmové ukážky využívajú nielen historické, ale aj takzvané moderné archívy s otvorenými zdrojmi. Sú zásadným zdrojom dostupnosti dôležitých informácii v súčasnej situácii na Ukrajine. Autori tak majú možnosť slobodne reflektovať nielen udalosti, ale aj nezávisle vizualizovať vojnu a jej vývoj.


Prednáška je zložená z krátkych filmov ukrajinských autorov, ktorí pracujú s rôznymi druhmi archívnych materiálov. Všetky tieto filmy vznikli v posledných 9 rokoch, ktoré boli kľúčové pre historický, politický i sociokultúrny proces na Ukrajine, čo napokon ovplyvnilo formálnu i tematickú tvorbu ukrajinských výtvarných umelcov a filmárov. Dôležitým faktorom je to, že tieto filmy predstavujú hybridnú formu na pomedzí hraného, dokumentárneho a experimentálneho filmu.


Anna Kryvenko je vizuálna umelkyňa a filmová režisérka z Ukrajiny, ktorá je absolventkou Centra audiovizuálních studií na Filmové a televizní fakultě na FAMU v Prahe. Annina umelecká prax sa pohybuje v hraničnom pásme medzi hybridnou kinematografiou a súčasným umením určeným k vystaveniu v galérii. Všetky jej diela súvisia s témami ako sú domov, Ukrajina, vojna či revolúcie v kybernetickom priestore. To všetko je spojené jedným pohľadom na svet skrze pamäť, či už historickú alebo tú osobnú.


Názov prímateľa
KAIR

Celkový rozpočet:
62 160,00 €

Výška podpory:
40 000,00 €