Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Podujatia a aktivity OZ QUASARS

Krátky opis
Projekt Podujatia a aktivity OZ QUASARS zahŕňa viacero podujatí a aktivít OZ QUASARS v roku 2023: Quasars Ensemble & MIKAMO, Synchronos, Komorný koncert, 2 skladateľské workshopy a 4 zahraničné pracovné stretnutia s množstvom konzultácií za účelom prípravy koncertných a edukačných podujatí na roky 2023 až 2024. Ďalšia činnosť súvisí s logistickou koordináciou komplexných domácich aj zahraničných aktivít Quasars Ensemble ako dlhodobo a celoročne fungujúceho väčšieho slovenského komorného súboru.
Fotogaléria
Názov podujatia
Quasars Ensemble & MIKAMO: Ligeti, in good company

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
22.04.2023

Popis projektu

Dátum:  22. 4. 2022,  19:00 h
Miesto: 
Malé koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Mýtna 1, Bratislava 

 

Účinkujúci:


MIKAMO Central European Chamber Orchestra

Quasars Ensemble, Ivan Buffa, umelecký vedúci

Ajtony Csaba, dirigent

 
Program:

Hans Abrahamsen: Liebeslied

Jana Kmiťová: Gesichtsstudien (slovenská premiéra)

György Kurtág: Brefs messages

György Ligeti: Melodien

György Ligeti (Hans Abrahamsen): Ar-en-ciel

György Ligeti (Hans Abrahamsen): En Suspens 

Carlo Gesualdo di Venosa: Moro lasso

Jonathan Harvey: Climbing frames

Conlon Nancarrow: Study for Player Piano No. 5

Wolfgang Amadeus Mozart: Symfónia g mol - KV 550 – I - zvukomalebná parafráza 

Johannes Ockeghem: Deo Gratias 

 

 

Náš koncert pri príležitosti osláv 100. výročia narodenia Györgya Ligetiho je vzrušujúcim ponorom do  Ligetiho hudby a do ďalších skladieb, ktoré s jeho hudbou súvisia.

Kreatívny zlom je koncept, ktorý je možné aplikovať na integrálne dielo Györgya Ligetiho. Jeho zásadné kompozície vyvracajú estetické idey a zavedené vzory, ktoré existovali v značne odlišných časových, geografických a štýlových dimenziách. Spolu nesúvisiace, referenčné myšlienky tak prostredníctvom Ligetiho vytvárajú kontinuum a práve prostredníctvom jeho diel vznikajú rozptýlené a rôznorodé koncepcie ako atribúty nového kánonu.

Skladba Conlona Nancarrowa Štúdie pre mechanický klavír podnietili Ligetiho, aby vyhlásil, že je to „najlepšia hudba žijúceho skladateľa súčasnosti“. Nancarrowove Štúdie pre mechanický klavír inšpirovali všetky diela, ktoré Ligeti napísal po roku 1980. Dnes si vypočujete orchestráciu Štúdie č. 5 z tohto cyklu.

Pred Ligetim vytvárali husto navrstvené hudobné prvky homogénny zvuk, ale po Ligetim sa zvuk, často ako zvuková masa, stáva atomickým prvkom hudby, pričom jej textúra je rôznym spôsobom presycovaná. Pri hľadaní kompozičnej metódy, ktorá by poskytla textúru pre zvukové masy v kvalite pavučinovej siete, Ligeti vyvinul techniku mikropolyfónie v súznení s renesančnou polyfóniou tým, že mu ako vzor poslúžil Ockeghem, pričom si osvojil jeho princíp „varietas“, kde sú si hlasy podobné bez toho, aby sa stali identickými.

Ligetiho hudba je referenčným bodom aj pre jeho študentov, a tak na našom koncerte zaznejú dve Ligetiho klavírne etudy v orchestrácii jeho študenta Hansa Abrahamsena spolu s jednou z jeho vlastných skladieb. Kompozície Jany Kmiťovej priamo súvisia s Ligetiho hudobným dedičstvom a ponúkajú dynamický prístup ku konceptu zvukovej masy.

Stredoeurópsky komorný orchester MIKAMO založili v roku 2007 bývalí absolventi Viedenskej hudobnej akadémie. Orchester svoje koncerty poníma ako Gesamtkunstwerk a v spolupráci so súčasnými skladateľmi rozvíja celú stredoeurópsku hudobnú tradíciu 20. storočia, ako aj historický repertoár súčasnej hudby. MIKAMO realizuje jedinečné a cyklické koncerty vo významných koncertných sálach vo Viedni, Bratislave, Budapešti a v celej strednej Európe.

 

Na tomto koncerte MIKAMO je hosťujúcim súborom Quasars Ensemble z Bratislavy. Súbor bol založený v roku 2008 a je jedinečný šírkou repertoáru, ktorý tvorí súčasná klasická hudba, ale aj hudba minulých období. Súbor konfrontuje najnovšie súčasné diela so štrukturálnymi princípmi dobovej klasickej hudby a zameriava sa na uvádzanie raritných a zabudnutých ansámblových skladieb najmä slovenských autorov.

Názov prímateľa
QUASARS

Celkový rozpočet:
28 500,00 €

Výška podpory:
25 000,00 €