Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Celoročné aktivity združenia Neskorý zber 2022-2023

Krátky opis
performatívna prednáška autoriek Evy Gajdošovej a Moniky Čertezni približuje život a dielo Elly Fuchsovej- Lehotskej. Prednáška je sprevádzaná pohybovou rezonanciou tanečníkov Reony Sato a Daniela Račka.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ella, performatívna prednáška

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
27.03.2023

Popis projektu

ELLA

Neskorý zber približuje netradičnou formou osobnosť z histórie slovenského tanečného umenia, tanečnicu, baletnú majsterku, choreografku a niekoľkoročnú šéfku baletu Slovenského národného divadla,  Ellu Fuchsovú - Lehotskú.

Svoj plodný život delila medzi niekoľko miest, divadiel, súborov a profesií. Bola priamou žiačkou Achilla Viscusiho. Počas svojej kariéry pôsobila v divadlách v Prahe, Ostrave, Olomouci, Košiciach a Bratislave. Takmer v každom z týchto miest zakladala súkromné tanečné školy a tanečné súbory, ktoré sa neskôr pretransformovali do samostatných tanečných telies v kamenných divadlách. V období 1920 až 1940 stála pri zrode slovenského baletu jeho formovaní a profesionalizácii Baletu Slovenského národného divadla. V 30-tych rokoch 20. storočia bola počas 4 sezón šéfkou baletu SND a vytvorila pre súbor SND niekoľko baletov. V 40-tych rokoch 20. storočia prakticky len jediná škola, a to škola Elly Fuchsovej-Lehotskej profesionálne pripravovala, na kariéru tanečníka pre SND alebo Východoslovenské štátne divadlo v Košiciach.


Túto neuveriteľne húževnatú ženu a umelkyňu, ktorá celý svoj život zasvätila tanečnému umeniu predstavia dve skúsené tanečnice a praktické teoretičky Eva Gajdošová a Monika Čertezni.


Súčasťou performatívnej prednášky bude pohybová rezonancia čerpajúca s celoživotného diela Elly Fuchsovej- Lehotskej v interpretácii tanečníkov Reony Sato a Daniela Račka.


Tvorivý výskumný projekt o diele a osobnosti Elly Fuchsovej - Lehotskej z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Dátum: 27.3.2023

Miesto: Štúdio 12, Jakubovo nám. 12, Bratislava

Účinkujú: Monika Čertezni, Eva Gajdošová, Daniel Raček, Reona Sato

Produkcia: Neskorý zber

Názov prímateľa
Neskorý zber

Celkový rozpočet:
12 450,00 €

Výška podpory:
11 000,00 €