Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Olena Pronkina - The Adaptation Diary

Krátky opis
Kurátorka výstavy: Tatiana Takáčová Otvorenie výstavy: 1. 3. 2023 / 19.00 Trvanie výstavy: 2. 3. 2022 — 15. 4. 2023 Miesto: Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice Otváracie hodiny: STR - PIA / 15.00 - 18.00, SO / 13.00 - 18.00
Fotogaléria
Názov podujatia
Olena Pronkina - The Adaptation Diary

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
01.03.2023 - 15.04.2023

Popis projektu
Kurátorka výstavy: Tatiana Takáčová
Otvorenie výstavy: 1. 3. 2023 / 19.00
Trvanie výstavy: 2. 3. 2022 — 15. 4. 2023
Miesto: Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice
Otváracie hodiny: STR - PIA / 15.00 - 18.00, SO / 13.00 - 18.00
Olena Pronkina nás svojou podmanivou maľbou vťahuje do príbehov, v ktorých sa prelínajú výjavy z jej reálneho života s paralelne prebiehajúcimi snovými svetmi. Farebnosť, maliarska technika pripomínajúca fresku a sugestívne prostredia či kompozície pritiahnu našu zvedavosť s pozitívnym očakávaním. No melanchóliou vyprázdnené tváre a skúmavo až túžobne predlžujúce sa končatiny monumentálnych neforemných postáv naznačujú prežívanie iných príbehov.
Násilná strata domova, vykorenenosť, smútok a atribúty globalizácie, ktoré nedostatočne pripomínajú známy domov, sa miesia v tomto emocionálno-vizuálnom procese adaptácie na nové prostredie. Keramické hlavy nás vracajú späť k pozícii vzdialeného diváka, pozorujúceho neznáme tváre zmietané v tomto stave tranzu, v nočnej more, túžiace vynoriť sa a prebudiť z tohto sna.
​​Olena Pronkina (*1988) sa zaujíma predovšetkým o figuratívnosť prostredníctvom antropomorfizmu, ktorý je pre ňu nevyčerpateľným zdrojom vizuálnych možností, prostredníctvom ktorých vytvára a hľadá miesto vo svete pre samú seba. Od roku 2014 vystavovala samostatne aj skupinovo, zúčastnila sa mnohých rezidenčných pobytov na Ukrajine i v Európe. V máji 2022 získala štipendium od nemeckej umeleckej inštitúcie Kunstverein Ost (KVOST) v Berlíne a stala sa prvou držiteľkou ceny Clausa Michaletza, ktorú ponúka Nadácia Secco Pontanova.
Tento pobyt je podporovaný z programu Kreatívna Európa. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.
Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Meet Factory v Českej republike, hablarenarte: v Španielsku a Visual Culture Research Center na Ukrajine.

Názov prímateľa
BIIIF

Celkový rozpočet:
40 373,00 €

Výška podpory:
28 000,00 €